Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.13
source date: [827 March 11] [Ostiglia (Mantova)] [XI m]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Notitia brevis commemoracionis seu deliberationis qual(is) et in quorum presencia bonorum hominum se coniuncxerunt id est Rotgildus prepositus monasterii Nonantule et Ragimpert monacho et Raginaldus advocato ipsius monasterii, una cum Raginpertus scavino et advocato Waradi comiti de Verona agente causa eius, ad Sancto Laurencio in Ostilia prope fluvio Pado. Adesse cum eis Errardus gastaldus, Agiprandus cancelarius, Ardingus, Odelfridus et Urso vel reliq(ui) plures pro causa unde iam inter se vuadicatum habebant in presencia Ragimundi comiti et Adelgis co[mi]s palacii missi domni imperatoris, id est de silva illa que dicitur Ostilia, ut exinde plenam quartam porcionem dare deberet et medietatem de aliis tribus portionibus a parte ipsius monasterii, quam a parte regia adquisita est per Anselmum abbatem, iusta eius iudicatum sicut iam a parte monast(erii) et inter parte Hucpaldi comitis iudicium habuerunt. Et dum ex utraque parte ibi coniuncxissent ceperunt a quarta porcione pertrahere mensura da fine Mantuana, longo ripa de Pado, usque in finem ex silva de Sterano, que est sorte de domocultile Sancti Laurenti, et a sorte Sancti Laurentii usque ad fossam que vocatur Regia, excepta sorticella illa Anselmi comitis que pertinet de corte sua Roverxelle, et de alia partæ similiter mensuraverunt longo fluvio Tartato. Post hec, omnia mensurata et racione facta, sic ipse Ragimpertus scavinus iusta iudicato ipso dedit ipsam plenam quartam porcionem de prefata silva Hostilia et medietatem de aliis tribus porcionibus a parte regia ipsius Rotgildi prepositi et Raginaldo avocatore a parte suprascripti monasterii Nonantule ubi est inter adfines de ipsa quarta porcione da una parte fluvio Pado percurrente et ex alia parte fluvio Tartaro percurrente, da tercia vero parte fossa qui dicitur Olobia exiente de Pado percurrente in Tartaro, da quarta autem parte fine Mantuana. Similiter suprascripto Raginperto scavino, iusta iudicato ipso, de aliis tribus partibus hostendit medietatem suprascripto Rotgildo preposito et Raginaldo avocatore a parte monasterii Nonantule ubi est inter adfines de ipsis medietatibus, ex una parte fluvio Pado percurrente et ex alia parte fluvio Tartato, de tercia vero parte sorte Sancti Laurentii, uno capite tenente in Pado, alio capite tenente in Tartaro de quarta autem parte fossa Regia que et Ruza dicitur exiente de Pado percurrente in Tartaro, excepta sorte Anselmi comitis. Hoc actum anno domnorum nostrorum Ludovici et Lotharii gloriosissimi imperatores quartodecimo et octavo die veneris quod est undecimo die m(en)s(is) mar(tii), indicione quinta. Feliciter. Ego Gariberto filio bone m(emorie) Lanfr(anci) olim gastaldus in ista causa interfui. Anselmus filio Odemarii in his actis interfuit. Signum m(anus) Lauderati filio quondam Landeberti scavini de Mantua qui ad ipsa investitura interfuit. Signum m(anus) Feraldi de Cannolas qui in his actis interfuit. Sign(um) manibus Teoprandi de ipso vico qui interfuit. Signum m(anus) Lionio de Riparia qui in actis interfuit. Signum m(anus) Arimpaldi Alamanni qui in his interfuit. Signum m(anus) Giselperti filio Adolperto Franci qui in his actis interfuit. Signum m(anus) Martini filio quondam Leoni qui in his actis interfuit. Signum m(anus) Cristofali de Clausiano qui interfuit. Signum m(anus) Stephano de ipso loco qui interfuit. Signum m(anus) Vitaliani filio quondam Constantini qui interfuit. Signum m(anus) Luponi qui interfuit. Signum m(anus) Peredeo qui in hac causa interfuit. † Ego Martinus notarius pago territorio Persecetano in parte in his actis interfui et hunc brevem scripsi.

Castagnetti Ciaralli 2011, App. 3 n. 2

Falso in forma di originale (meta del sec. XI).