Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.16
source date: [831 October 8]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nonine domini nostri Iesu Christi. Hludovvicus et Hlutharius divina ordinante providentia imperatores augustis, anno imperii eorum Deo propritio octavodecimo et duodecimo, die octavo mensis octubris inditione ..5.. Consta me Venerio filio quondam Pasquali de Talfalo vindere et vindo ad parti monasterio omnium apostolorum et Christi confessori Silvestri situ Nonantolas territorio Motinense, ubi nunc reverentissimus Ansfrit abbas preesse videtur, a presente die, ides omnis rebus meas quam ego abere viso sum vel ..5.. nomen meus pertinet et dinoscitur constitutis ispsi rebus in fundo Talfalo cum omnes casalias et pertinentias suas vel per alias fundoras seo casalias ubicumque abere potuero ..5.. qualicumque locas et casalias infra territorio Bononiense vel Motinense ..19.. cum terris, vineas, canpis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sationalibus, arboribus fructiferis et infructiferis deversisquem generibus, qui mihi conpitet de inter fratribus ac consortibus meis, coltum et incoltum, deviso et indeviso quantocumque aut undecumque mihi ligibus pertinet, aut pertinere potuerit, movilibus et inmovilibus rebus sicseque moventibus, omnia et ex omnibus, ut superius dicitur, ego Venerius vindo, trado, mancipo ad suprascripta parte monasterii Nonantolas iam dictas omnes meas sue alia meam in integrum; omnia et ex omnibus et placuit exinde a presente die domnus Ansfrit abbas vel eius successoribus qualiter previderint livera exinde abeant potestate. Pretio fenito qui inter nos convinet recipi ego Venerius vinditur ad te Ratpert monacho et preposito suprascripte parte monasterii pro suprascriptas omnis res meas per bove et alia specie totum insimul solidus octo tantum et repromitto me suprascriptus Venerius una cum meis filiis et heredibus vobis domno Ansfrit abbas et ad vestri successoribus a parte monasterii vestri suprascriptas res ab omne homine defensare; et si minime defendere potuerimus, aut contra hanc cartola agere aut causare presumserimus, componamus suprascriptas res in duplo sub extimatione sicut per tenpore melioratas fuerit similis res et in consimile loco. Signo + manus suprascripto Venerio vinditori et ei omnia suprascripta relectum est. Signo + manus Lupiceno germano eius teste. Signo + manus Dominico nepus quondam Iohanni presbiter Fabario teste. Signo + manus Marino Morani teste. Signo + manus Petro filio Ruperi de Riolo teste. Signo + manus Audaci degano teste. + Scripta per manus Solomoni notarius pos roborata ad testibus tradita et conplivi et dedi.

ChLA 88, n. 36