Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.18
source date: [833 July 16] [Ponte Marmoriolo (Alseno; Piacenza)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Hludovvicus et Hlutario divina ordinantes providentja imperatores augustos, anno imperii eorum Deo propitio vigisimo et quartodecimo, septimo kalendas augustas, indictione undecima .… Et ideo ego Alibertus presbiter filius quondam Iohanni de Bardi, nullum me conpellente nec vim inferente sed propria mea deliberatjonis arbitrio, sola me considerante Dei omnipotentis misericordia et remedio anime meae vel parentorum meorum, volo ut omnibus rebus meis quem habere visus sum in suprascripto loco Bardi seu in Odolo vel per aliis singulis casalibus nec non et ecclesia beatorum martirum Protasii et Gervasii situm in ipso loco Odolo deveniat in monasterio beatissimorum omnium apostolorum et Christi confessores Silvestri situs Nonantula territorio Motinense, ubi nunc tempore vir venerabilis Ansfrit abbas esse videtur, a presenti die deveniat in alimonia pauperum vel in stipentja monachorum ibidem Deum deservientibus. Idest tam casis, habitationis mee in Bardi vel alias tectoras seu per aliis singulis casalibus, una cum suprascripta ecclesia Sanctorum Protasii et Gervasii, curtis, ortas, areis, clausuras, campis, pratis, pascuis, vineis, silvis, montibus et vallibus seu adiciis, ripis, ropinis ac padulibus, cultum et incoltum, divisum et indivisum usibusque aquarum vel puteos, cum finibus vel terminibus, una cum singulas casas massaricias vel sortibus tam in Odolo vel in Bardi vel per aliis singulis casalibus, finibus Castro Arquensis vel finibus Placentina vel in finibus Regiensis, loco Arceto, anteposito in Trimiolo et in Varianise ..10.., nam aliis omnibus rebus iuris meis tam de paterna vel materna substantia, sive per conparationem, donatjonem, comutatjonem vel per qualecumque ingenio seu tinore ad me devolutes sunt et me de inter germanis meis vel nepotibus in divisione obvenire dinuscitur, seu arboribus olivarum una cum omni iure, adiacentiis et pertinentiis suis, cum accessionibus vel egressoras suarum, omnia et ex omnibus ut supra dixi in integrum deveniat in iam dicto sancto et venerabile monasterio pro anima mea vel parentorum meorum a presenti die, anteposito in suprascriptas locas Trimiolo et in Varianise ut supra mihi reservavi, nam aliis omnibus rebus meis superius conprehensis, ubicumque inventum vel proqueritum fuerit, omnia et ex omnibus in integrum habeat ipso superdicto monasterio ab hac die in perpetuum teneat, possideat, vindicet atque defendat. Et pro maiore firmitatem, iurata voce, dico per omnipotentem Deum et inseperabile sanctam Trinitatem Sedemque sanctam apostolica et sanctas quattuor Evvangelias, numquam sum venturus causandi aut removendi, iudicandi, sed omni in tempore firmis et stabilis permaneat. Et non liceat nolle quod semel volui sed quod semel ad me factum vel conscriptum est inviolabiliter modis omnibus conservare promitto. Quam vero cartola donationis seu offersionis meae, Iohannes notarius scrivere rogavi in qua subter propria manu mea scripsi et una cum testibusque ad me rogitis obtuli roborandum. Actum ad curte ipsius monasterii qui dicitur Ponte Marmoriolo, die et indictione suprascripta undecima, feliciter. + Ego Alibertus presbiter in hanc cartolam donationis atque ofertjonis a me facta relegi et manu propria subscripsi. Signum + manus Gausperti germano ispius Aliberti presbitero rogatus testis. Signum + manus Gariperti de Aucis rogatus testis. Signum + manus Audoaldi de Vereniano rogatus testis finibus Brexiana. Signum + manus Rodemari de Dungiano finibus Brexiana testis. + Ego Rodeberto presbiter rogatus ad Aliberto presbiter germano meo subscripsi. + Ego qui supra Iohannes notarius scripsi post roborata et tradita conplevi et dedi.

ChLA 89, n. 3.