Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.20
source date: [833 July 27] [Ponte Marmoriolo (Alseno; Piacenza)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Hludovvicus et Hlutario divina ordinantes providentja imperatores augustos, anno imperii eorum Deo propitio vigisimo et quartodecimo, sexto kalendas augustas, indictione undecima. A vobis venerabili viro domno Ansfrit abbas monastario sanctorum omnium apostolorum et Christi confessoris Silvestri situm Nonantula territorio Motinense, petimus nos Alibert presbiter et Gauspert germaniis filiis quondam Iohanni de Bardi fines et iudiciaria Placentina tantumodo dum mihi Aliberti presbitero Dominus in hac luce permanere iusserit et mihi Gausperti seu et ad filiis meis masculinis qui de legitimo coniugio nati fuerint inphitheocario nomine concedere iubeatis rem iuris sacri monasterii vestri quem nos ipsis germanis vobis et in monasterio vestro per cartula offersionis contulimus habendum. Idest in Bardi et in Odolo seu per aliis singulis casalibus finibus Placentina seu castro Arquensis, anteposito casas cum curte seu vides in Mutjonano nec non et rebus in Arcedo, simul et rebus illis Rodeperti presbitero germano nostro in Bardi cum casa solariata vel alias tectoras, quem mihi Gausperti ipse Rodepertus presbiter germano meo emiset per cartola donatjonis cum sex iuges terra ad pertica legitima circa easdem casa habente, et aliis omnibus rebus quem ipse Rodepert presbiter emiset per cartola offersionis in eodem sancto et venerabile monasterio. Idest tam casis, habitatjonis seu cum alias tectoras, curtes, ortas, areas, territorias, clausuras, pratis, pascuis, vineis, silvis, montibus, vallibus seu planiciis his diversis sortibus, tam cum casas massaricias vel reliquos singulis territoriis ad eandem casas massaricias pertinentem, ripis, ropinis ac padulibus usibusque aquarum, cum finibus, terminibus, accessionibus vel egressoras suarum, cultum et incultum, divisum et indivisum, omnia et ex omnibus cum arboribus, pumiferis, fructiferis et infructiferis, una cum ecclesia Sanctorum martirum Protasii et Gervasii sita in Odolo, cum omnem adiacentia et pertinentia sua in integrum, anteposito superius nominatas duas locas in Mutionano et in Arcedo, nam alia omnia quantum nos ipsis germanis in eodem monasterio contulimus habendum, ut dictum est, inphitheocario nomina concedere iubeatis et adiugere nobis iubeatis rebus illis in Bardi que vobis et in monasterio vestro advenerunt per quondam Arimund monacho vestro, nec non et rebus illis in Cirione quem vobis et in monasterio vestro advenerunt per quondam Evvard et Aginald monachis vestris et vobis legibus pertinet, ut dictum est, inphitheocario nomine concedere iubeatis habendum, tenendum, cultandum et in omnibus fines defensandum, casas et alias tectoras inibi restaurandum, quatjnus prefatis rebus in omnibus meliorantur nam non pegiorentus, ex nostris propriis expensis vel laboribus nichilque inferius adscripta pensionem reportantes, prestante quoque nos indesinenter secundum pagina petitionis nostre defensare debeamus. De suprascriptis omnibus rebus singulisque annis omnem mense novembris intra biennio, sicut legis censeunt, in argento bono solidos sex, cera libras tres, sine aliqua contradictione absque mora vel tarditatem, ut dictum est, persolvamus vobis domno Ansfrit abbas vestrisque successoribus et parte monasterii vestri in cella vestra Ponte Marmoriolo ad preposito qui pro tempore fuerit. Post autem nostrorum amborum Aliberti presbitero et Gausperti germanis decesso vel filiis meis masculinis decesso, a presenti die suprascriptis omnibus rebus, qualiter superius legitur, una cum omne sua pertinentias cultatas melioratas, fines vero per omnia defensatas, vel quidquid ibi aditum melioratumque fuerit, ad ius dominiumque monasterii vestri revertatur cui nunc iure proprietas est. Promittentes preterea nullis temporibus vite nostre ego Alibert presbiter et Gausbert vel filiis meis masculinis per quodlibet argumentis, exquesitis occansionibus textus huius cartole violare, sed inviolabiliter modis omnibus conservare promittjmus, et si quod absit avertat divina potentia, ego Alibert presbiter et Gausbert vel filiis meis masculinis aliqua controversia aut malo ingenio seu quacumque subtractione de his omnibus rebus facere quesierimus et suprascripta pensione menime persolserimus, tunc promittjmus vobis domno Ansfrit abbas vestrisque successoribus et parte monasterii vestri nos suprascriptis ante omnes lites initio vel interpellatjone conponere vobis domno Ansfrit abbas successoresque vestros et parte monasterii vestrii poene nomine in argento bono solidos centum, et post poena conposita presens pagina petitionis nostre in sua maneat firmitatem. Quam igitur pagina petjtjonis sicut superius legitur Iohannes notarius scrivere rogavimus in qua subter manibus nostris confirmans testibusque ad nos rogitis obtulimus roborandum. Actum ad suprascripta cella, feliciter. Alibertus presbiter in hanc infidiosis a me facta manu mea subscripsi. Signum + manus Gausperti qui hanc pagina inphitheocario nomine fieri rogavit. Signum + manus Gariperti de Aucis rogatus testis. Signum + manus Audoaldi de Vereniano finibus Brexiana testis. Signum + manus Rodemari de Dungiano finibus Brexiana testis. Ego Rodeberto presbiter rogatus ad suprascriptis germanis me teste subscripsi. Ego qui supra Iohannes notarius scripsi huius pagina post tradita conplevi et dedi.

ChLA 89, n. 4.