Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.23
source date: [837 December 15] [Burana (Bondeno; Ferrara)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei et salvatori nostri Iesu Christi. lmperantibus domnis nostri Lodovvicus et Lothtarius filius eius divina ordinantes providentje magnis imperatoris agusti, Deo propitjus annis regnis eorum vigisimo quarto et octavodetjmo, die quintodetjmo mense dicenbrio, indictjone prima. A vobis vir venerabilem domno Ansfrido abbati monasterii sanctorum omnium apostulorum et Christi confessorum Silvestri sito Nonantolas terretorio Motinense, peto ego Iohannace filius quondam Maurunto livero homo ut mihi seo et ad filiis mei livellario et massaritjo nomine ad lavorando et iusticia domnica persolvendo dare nobis iubeatis rem iuris sagri monasterii vestri in fundo Ostilia terretorio Veronense, prope fluvio Pado. Idest una petja de terra ad iugem vigenti exarata cum arboribus et [.. 11..] super se abente in integrum. Et est ipsa petja mensurata lungo ipso fluvio Pado, ad pertica legitima, perticas septuaginta: de uno latere finem Mantuana abente, et de alio latere lohanni massario vestro abente, uno capite Pado percorrente, qualiter percorrente in silva ubi ipsa fine coniuxeri, de supradicti viginti iugem finem coniuxerit. De quibus superius nominatis rebus promittimus adque spondimus pueriter et fideliter sine omnes nelicto vel fraude lavorare et excollere et superabitare ad annos viginti et nove, casa in ibidem restaurare, curte et orto claudere, vineas pastenare et propaginare, silva infructuosa roncare, cethtera salvare, finem deffensare, ut in omnibus suprascriptas rebus meliorentur nam non peiorentur. Et redere vobis et parte monasterii vestri exinde annue promittimus de omnem lavorem quem ibidem Dominus dederit aut in ipsa terram seminatum fuerit: in canpo cappa quarta, de menudu modio quarto trituratus in areas cum nostro dispengio, lino manna quarta, et si vites posuerimus exinde anfora quarta; exenio vero in natale Domini pullo bono uno, ovas quinque, et in pasca Domini pullo duos, ovas decem, et in sancti Martini dinarios decem. Per anno opere manualiter sex cum annona domnica in Ostilias [..2..] suprascripto omnem reditum vegere et consignare in cella vestra in Piscaria cum nostro dispengio; et per tenpus lavoris vino recolliendo, misso domnico susscipere et susscepta eis facere et braciatica eis dare promittimus. Et sit de hec ista omniam minime fetjerimus per misso et actore monasterii vestri districti et pignorati esse debeamus. Penam cotdem anbas partis ponimus ut sit quas pars partis contra os livello te[nt]avimus [..5..] ex[ire] vel minare ante stetuto tenpus voluerit, aut qualives inpositjionem facere quesierit, tunc promittimus conponere pars partis fidem servantis solidos vigentis et pos conposito pena preseo os livello in suam maneat firmitatem. Acto in Piscaria pro suprascripta indictjone. Signum + manus Iohannatj quit ipso suprascripto livello fierit rogavit, cuit relictum est. Signa +++++ manus manus manus manus manus Constantino et Fuscari et Stefano et Martino et Vitale rogatis testis. + Scriptum livello per manum Victuri notario conplivi et dedi.

ChLA 89, n. 8.