Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.24
source date: [837 November 19]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatori nostri Iesu Christi. Imperantibus domnis nostri Lodovvicus et Lothtarius filius eius divina ordinantes providentjes magnis inperatoris agusti, in Dei nomine annis regnis eorum vigisimo quarto et octavodetjmo, die nonodetjmo de mense novembrio, indicione prima. A vobis in Dei nomine Ansfrido abbati monasterii sanctorum omnium apostulorum et Christi confessorum Silvestri sito Nonantule terretorio Motinense, peto ego Lupo filius quondam Felini livero homo seo ut mihi seo et ad filiis meis livellario et massaritjo nomine ad lavorando et iustitja domnica persolvendo dare nobis iubeatis rem iuri sacri monasterii vestri constituta esse videtur in Ostilia terretorio Veronense, ad iugem vigintis quit per anteriore livello recte fuerunt da iura monasterii vestri per Dominico. Idest petja una de terra et sil[va ..5..] teniente ad roncando abente in se per mensura desuper fluvio Pado, ad pertica legitima, per traverso perticas vigintis et da silva similiter perticas viginti et per lungo ubi finem coniuxeri ad iugem vigintis cum sui arboribus super se abente: de uno latere sorte Veneruso massario vestro abente, et de alio latere sorte Urseverto item massario vestro abente, de uno capo ipso fluvio Pado percorrente, a quarto capo ubi fine coniunxerit ad viginti iugem. Vos vero itaque pro vestra misericordia et nostra petitjonem obaudire estis dignatis, de quibus superius nominatis rebus promittimus adque spondimus pueriter et fideliter sine omnem nelicto vel fraude lavorare et excollere et superabitare promittimus usque ad annis viginti et nove, et in ibidem super ipsa terra casa et canalibus fatjendo, curte et orto claudere, silva infructuosa roncare, cethtera salvare finemquem deffensare et in omnibus meliorentur nam non peiorentur. Et redere et persolvere promittimus ad suprascripto monasterio vestro de omnem ienere grano quit super ipsa suprascripta terra seminatum fuere aut dominus Deus nobis dare iusserit: de grano grosso in canpo cappa quarta, menudo vel legumen in area modio quarto, lino manna quarta et si vites posuerimus exinde redamus anfora quarta; exenio per annue dare promittimus in nativitate Domini pullo bono uno, ovas quinque, et in pasca similiter, et in missa sancti Martini dare promittimus dinariis boni sex. Istius omnium reditum tritoratum, omnium cum nostro dispengio et ipso suprascripto redito et ipso exenio vegere et consignare promittimus in cella vestra in Piscaria et consignare ad misso vestro quit per tenpore ordinatum fuerit in ipsa cella cum nostro dispengio sine omnem nelicto vel fraude. Opere per anno facere promittimus in ipso loco Ostillias opere manualiter sex cum annona domnica; et per tenpus lavoris et vino recolliendo, misso domnico cum onore susscipiendo et susscepta eis facere promittimus et braciaticas eis dando. Ista omnia capi[..2..]da qualiter superius legitur facere promitto ego suprascripto Lupo vel meis filiis ad parte monasterii vestris usque ad annis viginti et nove pro ipsi suprascripti iugiis qualiter superius legitur. Et sit de hec ista omniam minime fetjerimus per misso monasterii vestri districti et pignoratis esse debeamus usque ad iustitja fatjendo. Penam vero quidem inter nos anbas partis ponimus ut si quis pars partis contra os livello ire tentavierimus aut exire aut fraude vel nelicto aut nos pars dominacionis minare aut expellere aut aliqua superinposita fetjerimus, tunc promittimus unus ad alterius [..1..] cui culpa inventa fuerit conponere pene pars partis fide servantis pena nomine in argenti solidos ..6.., et pos conposita pena preseo os livello in suam permanea firmitatem usque ad suprascripri anni viginti et nove. Signum + manus Luponi, cuit relictum est. [..29..]noello de Flexo et Urseverto filius quondam Astulf[..33..de] Sicclo et Iohannaci filius quondam [..43.. roga]tis testi.

ChLA 89, n. 7.