Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.26
source date: [843 May 2] [Ostiglia (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Iesu Christi. Imperante donno nostro Lothterius magno imperatore agusto, in Dei nomine anni regnis eius vigisimo quinto et donno nostro Lodovvico filio eius glorioso rex Langobardorum, hic in Italia anno tercio, die secundo mense magio, per indicione sexta; acto ad ecclesia Sancti Laurenci in Obstilia terreturio Veronensi. A vobis domno Rapperti abbas monasteri Nonantole, peto ego Martino filio quondam Sergi livero homo uti nobis seo et filiis meis livellario et massaricio nomine ad laborando et iustitja domnica persolvendo dare nobis iubeatis de rem iure sagri monasteri vestri. Idest pecia una de terra aratoria seo et frascario exarata ad uno teniente super fluvio Pado loco ubi nominatur Obstilia finibus Veronensis, hoc est per mensura, ad pertica legitima, lungo ipso fluvio Pado perticas viginti et sex et per lungo in silva quanto runcare potueritis de terra bona, et est laterata ipsa pecia: da mane parte Sabbatino massario vestro abente, da meridio die fluvio Pado percurrente, da sera Paulo item massario vestro abente, de supto gagio domnico abente, et si quis aliis adfini sunt ipsa peciam cum casa et cum arboribus sui super se abente. De quibus superio nominatis rebus promittimus adque spondimus pariter et fideliter sine omnem nelictum vel fraude laborare et excollere et super ipse res ressidere promittimus usque advenientibus annue numero viginti et nove, casa seo et canalibus in ibidem restaurare, curte, orto, aream faciendo et claudere, vineam pastenare et propaginare, silva infructuosa roncare, cithtera salvare, finem defensare et in omnibus meliorentur ne non pegiorentur. Et redere promittimus de suprascripte rebus ad parte monasteri vestri de suprascripte rebus annue tenporibus de omne genere grano quit super ipsa terra seminatum fuerit: de grano grosso in canpo cappa quarta, legumen vel menudo modio quarto, lino manna quarta, vino anfora quarta tritorato; omnium suprascripto redito in aream nostram et vegere et cunsignare ad cella vestra in Piscaria cum nostro dispengio. Exenio per annue dare promitto, in nativitatem Domini pullo bono uno, ovas quinque, et in pasca similiter, de orto unde non redatur, per annue dare promitto in missa sancti Petri denariis sex. Opere per annue facere promittimus ad casa vestra in Obstilia per anno opere sex, medietatem cum bovis, medietatem manualiter, cum annona domnica; et per tenpus lavoris vel vino recolligendo, misso domnico cum onore susscipiento et susscepta eis facere promittimus et braciatica eis dare. Et sit de hec ista omnia minime fecierimus per misso monasteri nostri districti et pignoratis esse debeamus. Pena vero quidem inter nos anbas partis ponimus ut si quis pars partis contra hos livelli ire tentavierimus, exire vel fraude nelicto fecierimus aut nos pars dominacionis minare aut expellere aut aliqua superinposita fecierimus, tunc promittimus conponere pars partis fidem servantis pena nomine in argenti solidos duodicem et pos conposita pena hos livello in suam manea firmitatem. + Scripta cartola per manum Victuri notario conplivi et dedi.

ChLA 89, n. 10.