Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.27
source date: [845 May 11/19]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini etterni Dei et salvatori nostri Iesu Christi. Imperante domno nostro Lothterius magno Imperatore agusto, in Dei nomine anni regni eius vigisimo sexto, et Lodevvico filio eius glorioso rex Langobardorum, hic in Italia anno quinto, die [..6..]detjmo de mense magio, indictjonem octava. A vobis vir venerabilem domno Rothehildo abbas monasteri sanctorum omnium apostolorum et Christi confessoris Silvestri sito Nonantolas terretorio Motinense, peto ego Petrus filius quondam Petronatj abitator in Obstilia livero homo uti nobis seo et filiis meis livellario et massaritjo nomine ad laborando et persolvendo dare nobis iubeatis rem iure sagri monasterii vestris. Idest pecia una de terra aratoria seo et frascario exarata ad uno teniente cum omnis iuri sui iacente super fluvio Pado loco ubi nominatur Obstilia finibus Veronense, et est mensurata ipsa predicta pecia, ad pertica legitima, de super fluvio Pado, per traverso perticas octo et media pertica, de alio capo da silva per traverso pertica decem et septe et media pertica, et est interrafini ad singulis lateribus: da mane parte fossa quit vocatur Lubiolam percorrente, da meridio die adfine ipso fluvio Pado percorrente, da sera adfini Urso da Ponte massario suprascripti monasteri abente, da silva ubi fine coniuxeri ad quarta parte de sorte conpledo. De quibus superius nominatis rebus promittimus adque spondimus pariter et fideliter sine omnem nelictum vel fraude laborare et excollere et super ipse suprascripte rebus residere promittimus usque advenientibus annue numero viginti et nove, casa seo et canalibus in ibidem in suprascripte rebus restaurando, curte, orto, aream faciendo et claudere, vinea pastenare et propaginare, silva infructuoso roncare, cihhterea salvare finemquem desfensare et in omnibus suprascripte rebus meliorentur nec non pegiorentur. Et redere et persolvere promittimus de suprascripte rebus et parte monasteri vestri vel in cella vestra in Piscaria de omnem genere grano quit super ipsa terra seminatto fuerit et Dominus nobis dederit: de grano grosso in canpo cappa quarta, menudo vel legumen tritoratem in area modio quarto, lino manna quarta et si et vites possuerimus et ad hunc pervenerit, exinde redamus parte quarta [..4..] omnium suprascripto reditum et pervegere adque consignare promittimus ad suprascripta cella Piscaria ad misso vestro quit per tenpore ordinatum fuerit cum nostro dispengio. Exenio per annue consignare promittimus ad suprascripta cella, in nativitatem Domini pullo uno, ovas quinque, et in missa sancti Martini dare promittimus denarios tres et consignare ad vestra suprascripta cella ad prepositum quit per tenpore, ordinatum fuerit. Opere per annue facere debeamus ad casa vestra in Obstilia per anno opere quatuor ibi[…17…] cum annona domnica; orto, fasioli, rapa unde non redatis; et per tenpus lavoris et vino recoliendo misso domnico superstando et cum onore susscipiendo et susscepto eis facere promittimus et braciatica eis dare. Et sit de hec ista omnia minime fecierimus per misso monasteri districti et pignorati esse debeamus. Pena vero quidem inter nos anbas partes ponimus ut si quis pars partis contra os livello ire tantaverimus, exire fraude vel nelicto fecierimus ait nos pars dominacionis minare aut expellere aut aliqua superinposita fecierimus, tunc promittimus conponere pars parti fidem servanti pene nomine in argento solidos duodicem et pos conposita pena hos livello in suam manea firmitatem usque ad suprascripti anni viginti et nove. Signum +++ manus manus manus Sigerado et Dominico et Martino abitatoris in Obstilia rogatis testi. + Scriptum per manum Victuri notario coram testibus conplivi et dedi.

ChLA 89, n. 11.