Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.28
source date: [843 April 24] [Cento (Solara; Bomporto; Modena)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Imperante domno nostro Lothterius magno imperatore piissimo perpetuo agusto a Deo coronato pacifico magno, in Dei nomine anni regni eius vigisimo et quinto, domno nostro Lodovvico filio eius glorioso rex Langobardorum, hic in Italia anno tercio, die vigisimoquarto de mense aperrili, per indictjonem sexta; acto in Cento sito Solaria terretorio Motinensis. Consta nos Luliano et Rapperto et Pupula et Desideria et Berta et Leonina iugalem ipsiu Luliano ..2.. filiis quondam Berto, una per consenso Martino viro meo, et ego Berta, per consenso Guinivaldo viro meo, vinditoris vindere et vindimus adque tradedisse et tradiderunt a presenti die vobis Raginardo gastaldio seo et Luponi sculdascio vestris emtoris. Idest omnes res nostre et quante nobis legibus pertine de bona memoria Austa genetricem nostra vel quitqui nobis exinde legibus pertine de inter fratris et consortis nostris ex fundo Riparia vel in Cam..4., site in canpo Martjoli vel ubi ubi avire potuerimus per singulis locis vel casalibus quanto ad finibus Riparia pertinere videtur vel ubicumque nobis ligibus pertine de suprascripta bona memoria Austa genetricem nostra cum terra seo et vineam, canpis vel pratis, pascuis adque padulibus, silvis, salectis, pumifferi vel infructiferis diversisque generibus, cultum, incultum, deviso, non deviso. Si quit de conparatjonem, donatjonem, commutatjonem ut diximus nos suprascripti vinditoris vel vendetricis vindimus et tradimus omnes res nostre in integro quanto nobis legibus pertine ex fundo Riparia vel quitquit ad fine Riparia pertinere videtur in vobis suprascripti conparatoris vel in vestris heredis cum finibus et terminibus, cum egresibus vel in tantum quanto ad ipse rebus legibus pertine omniam in integro, quanto nobis legibus pertine de ipse suprascripte rebus in omnibus perpetuam aberetis potestatem et ex nostra autem plenissima largietatem in integro. Precio autem platjtum et defenito sicut internos anbas partis im bonam voluntatem convine per adpretjatum valiente solidos decem, tanto fenito pretjo quem recipimus nos suprascripti germani et vinditoris da vobis suprascripti conparatoris pro suprascripte rebus in integro qualiter superius legitur. Unde modio spondimus et repromittimus nos suprascripti vinditoris vel nostris heredis ad vobis suprascripti emtoris vel in vestris heredis defendere ipse suprascripte rebus ab omni homine ab omni cotque tenpore defendere promittimus. … Signa manus Iohannis de Martjana et Sidelfo filio Martino de Cento rogatis testi. Signa manus manus Leo filio quondam Leotjo abitator in Sexanta et Dominico filio quondam Vitaliano testi. Signum manus Leonnio filio quondam Silex de Cento rogatus teste. Scripta cartola vindicionis per manum Victuri notario rogatus ad ipsi suprascripti vinditoris pos rovorata et traditam cartola coram testibus conplivit et dedit.

ChLA 89, n. 9.