Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.1
source date: [852 September 14/October 15] [X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei eterni. Hludouuicus gratia dei imperator augustus invictissimi domni Hlotharii imperatoris filius. Omnibus abbatibus vel cunctis deo famulantibus ...ales notum sit, quia populus ...ssensis ex villis, que cognominantur Lizano et Gabba, vel ex aliis villis, que ipsis subiecte vel adiuncte sunt, nostrae accesserunt ...t auribus, quod a rectoribus vel ministris prefati monasterii multas et graves superimposiciones eis inlate sint, que non antiquitus patres aut parentes eorum facere consueverunt … angariis eis … Ideoque per hanc nostram auctoritatem precipimus, ut nullus quislibet abbas presens vel futurus seu quislibet minister predicti monasterii ...heredibus … superimposiciones inferre, quam quod parentes … facere consueverant, aut aliquod amplius ab ipsis exigi aut superaddi. Quiscumque … aut in quibuscumque ex … parentibus eorum, scilicet tempore Langobardorum aut tempore domni Karoli gloriosissimi … monasterium persolverunt, unusquisque in suo ordine, liber in libertate, servus in servitute; et si aliquid eis supersitum est, volumus ...imus imperator avus noster et Hlotharius piissimus augustus domnus et genitor noster, sicut direxerunt epistolas ipsis, qui eis preerant ...parentes eorum facere soliti fuerunt. Ideoque et nos omnimodis precipimus, ut nihil amplius preter quod … presumat. Et ut hoc cercius credatur, de anolo nostro subter iussimus sigillari. Data … octobris, anno Christo propitio imperii domni Hlotarii gloriosissimi augusti XXXIII et Hludouuici eius piissimi … in Italia, indictione ..., actum … in dei nomine feliciter amen. Ego Ratfredus notarius domni imperatoris … ex authentico exemplavi.

MGH DD Lud II, n. 8.

Copia del secolo X di mano del notaio Rafredo.