Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.4
source date: [861 January/December 3] [Ostiglia (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini nostri Iesu Christi. Imperante domno nostro Lodohvvico magno imperatore, anno imperi sui undecimo, die tercio, indicione nona. Per anc pagina livelli do adque trado ego Petrus abbas de monesterio Nonantolas vobis Gixeberto filio quondam Sichgeverto, seo et alio Gixeberto filio quondam Sigeverto liberis ominibus. Idest sortem ilia qui est positas in Ostilia, in tantum in quantum ante os dies per Dominico masario nostro rectam fuit, qui pertenit da parte ipsius monesterio tam sedimen cum casa, curtem, orteo, areis, tam teris, arvis et vineis, pradis, pascui, silvi, salectis, adiciis, vel usum aquarum in integrum. Ipsis rebus do vobis vel ad vestris heredis ad lavorandum et super resedere et lavorare et meliorare debeatis sine fraude vel nelicto, livellario nomine, usque ad annis nomero viginti et nove. Et reditum exinde persolvere repromitimus nos colonis et nostris heredis de ipsis rebus ad parte ipsius monesterio aut miso eius quid supervenerit de omnium laborem quem ibidem Dominus laborantibus dederit: de maiorimen cova quarta in campo, legumen modio quarto in area, menudo modio quinto in area, lino magna quarta, vinum quarto. Esenio vero per omni anno dinarios quatuordicem et ipso esenio datum et conpletum sit in misa sancti Martini. Operas vero per omni anno manibiles die sex et ipsas operas facere debeat in Ostilia cum annona domnica per tempore mesis vel vindimias miso domnico cum onore sussipiendum et sucepta facere promitimus; sic tamen ipso censum vel reditum nos colonis vel nostris heredis cum nostro dispendio vegere debeat ad cella vostra in Piscaria et consignare repromitimus ad miso domnico nam alio nullam. Ego patrono vel mei sucepsores vobis suprascriptis colonis vel ad vestris heredis nullam superinponere debeamus nisi qualiter superiuscriptum est. Pena vero inter nobis stetit qui non conpleverit vel permanserit in eo homnia qualiter superius legitur, et certe aparuerit veritas, tunc conponat pars partis ubi culpa respeserit ad illa parte qui in sua fidem permanserit pena nomine solidos viginti et nove, pos pena soluta pagina in sua maneat firmitatem. Duos livellos uno tinore scriptis ad omnia suprascripta. Acto Ostilia, feliciter. Et de orto et de rapas et fasioli unde non redatis. + Petrus abbas manu mea subscripsi. Signum (S) manus Bertoni filio quondam Ursoni testis. Signum (S) manus Ursoni filio quondam Petroni testis. Signum (S) manus Romano filio quondam Venerio testis.

ChLA 89, n. 15.