Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.7
source date: [851 January 1/855 November 17] [Gli anni di regno di Ludovico (34) risultano in
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Domnus imperator Ludovicus divina ordinante providentia imperator augustus, anno imperii eorum XXXIV, tertiodecimo kalendas novembris, indictione decima. Monasterio beatissimorum apostolorum et Christi confessoris Silvestri sito Nonantulam in territorio Motinense, ubi Liutefredus abbas esse videtur, ego in Dei nomine Warti vassus domni imperatoris, legibus vivens Allamannorum, presens presentibus dixi: Quisquis in sanctis ac venerabilibus locis ex suis aliquid contulerit rebus, iuxta auctoris vocem centuplum accipiet, et vitam possidebit eternam, ideo ego Warti vassus domni imperatoris, dono et offero a die presenti in antea hac venerabilem locum idest casa curtem massariciam iuris mei, quam habeo in loco et in fundo Madio, territorio Veroniense, tam mea porcionem, quamque quondam Teovaldi germano meo, ut dictum est, tam casas cum horto, campis, vineis, pratis et silvis vel omnia et in omnibus quicquid in predicto loco vel inibi circiter ea per singula loca et casaliam ad ipsa casa pertinet … et intus civitate Verona casa in loco dicto Cortina … a Isachio germ.. possessam, et defensatam fuerint … sanctum hac venerabilem locum in subsidium fratrum do et offero per presente cartula, … Andrea notarius tradidit scribere rogavi, in qua subter confirmavi, … Actum in civitate Mantua, in palacio ...

Muratori 1739 (vol. II), coll. 245-246.