Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.8
source date: [867 December 1/31] [Ostiglia (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Imperante domno nostro Lodohvvico magno imperatore, anno imperi sui septimodecimo, die de mense december, indicione quintadecima. Per anc pagina livelli do adque trado ego Vvarnefrit abbas monesterii Nonantolas tibi vero Gixeberto filio quondam Angebert libero ominem. ldest rebus illis qui esse videntur in Ostilia, qui pertinet da parte ipsius monesterii, in tantum in quantum ante os dies per temetipsum rectam vel laboratam fuit, et iungo tibi medietatem de res illas in tantum in quantum ante os dies per Sexemundo rectam fuit, et medietatem de ronco illo qui per Domenico Cianco rectam fuit qui Lanolo filio Gixeberti ..3..adavit tam sedimen cum caxa, curtem, orteo, areis, tam teris, arvis et pradis, pascui, silvi, salecti adiciis vel usum aquarum in integrum. Ipsis rebus do tibi et ad tuis heredis ad lavorandum et super resedere et lavorare et meliorare debeat sine fraudo vel nelicto, livellario nomine, usque ad annis nomero viginti et nove. Et reditum exinde persolvere repromito de ipsis rebus de omnium laborem quem ibidem Dominus laborantibus dederit: de maiorimen capa quarta in campo, de minudo modio quinto in area, lino scuva quarta, et si vitis posueritis redat porcionem quarta ad isto homnia miso domnico superadstantem. Esenio vero per omni anno dinarios octo et ipso esenio datum et conpletum sit in misa sancti Martini. Operas vero per omni anno manibiles die sex et ipsas operas facere debeat in Ostilia cum annona domnica; per tempore mesis vel vindimias miso domnico cum onore susipiamus et sucepta faciamus; sic tamen ipso censo colonus cum suo dispengio vegere debeat usque ad cellam nostra Piscaria et consigni nam alio nulllam. Ego patrono vel mei suceptores te suprascripto colonus nec ad tuis heredis nullam superimponere debeamus nisi qualiter superiuscriptum est. Pena vero inter nobis stetit qui non conpleverit vel permanserit in eo homnia qualiter superius legitur, et certe aparuerit veritas, tunc conponat pars ubi culpa respeserit ad illa parte qui in sua fidem permanserit pena nomine solidos duodicem et anc livello in sua maneat firmitatem. Duos livellos in uno tinore scriptis ad omnia suprascripta. Acto in Ostilia, feliciter. Re melioravimus ut de ortum et de rapas et fasioli unde non redatis. Signum (S) manus Luvoni filio quondam Ursepert da Ostilia testi. Signum (S) manus Ihoanni filio quondam Domenico testis. Signum (S) manus Romano filio quondam Venerio testi.

ChLA 89, n. 16a.

L'archivio nonantolano conserva, alla segnatura Pergamene III 9, il secondo originale del contratto di livello.