Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.10
source date: [868 July 1/31]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Imperante domno nostro Lodovicus magno imperatore, anno imperi suis hoctavodecimo, de mense iulio, indicione prima. Livel..32.. Vvarnefrit abes de monasteri Sancti Selvestri sito Nonantola tibi vero Ardevertus quondam Berto vocatur livero homine cum trado tibi vel ad tuis heredis ad lavorandum et supersedendum. Idest sorte illa qui est posita prope fluvio Pado in loco ubi dicitur Ustilia et ipsa sorte qui per Bertoni rectam fuit in integrum. Ipsa sorte cum trado tibi vel ad tuis heredis ad lavorandum et supersedendum sine fraudo vel nelicto, livellario nomine, usque ad annis nomero XX et nove. Et reditum exinde persolvere promito de ipsis rebus de omnem laborem que ibidem Dominus dederit: de maiorimen in canpo cove quarta promito, de legumen in area modio quarto, minudo in area modio quinto, lino scuva quarta, et si vitis posueritis retdat vino quarto ad isto omnia misso domnico supersadstante. Etsenio vero per omni anno dinarios duodecim et ipsos dinarios siad dati et conpleti sit in missa sancti Martini per omni anno. Operas sex manibiles et ipsas operas facere deveas ihc in suprascripta Ustilia cum anona domnica; et per tempore megis dare deveas ad misso qui supervenerit nomina vel..4..ldo in ..7..nno quando ipso reditum fecerit et postea dare deveas ..8.. colonus ad misso domnico, sic tamen ut ipso redito colonus cum suo dispengio tragere et dare ..2.. ..4..m..1..eas..2.. et vegere deveas ad casa Sancti Marii in Borana et consigni ad domnico misso. Et ad expletis annis exiad colonus vel eius heredis de super ispis rebus cum tres porcionis de sua movilia ..2.. extra casas, tectoras et curtis clausura quarta porcionem dimitat in ipso cispide nam alias nulla. Ego patrono nec mei suscipsores te suprascripto colonus nec ad tuis heredis nulla superponamus nisi qualiter superius scriptum est. Pena vero inter nobis stetit qui non conpleverit vel permanserit in ea omnia qualiter superius legitur, et certe aparuerit veritas tunc conponat pars partis ubi culpa respeserit ad illa parte qui in suam fidem permanserit pena nomine solidos XX et nove. Duos livellos uno tinore scriptus ad omnia suprascripta. Actum feliciter.

ChLA 89, n. 17.