Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.11
source date: [873 June 9]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In ..3.. nomine. Notjcia brevis memoratorio in corum presencia bonorum hominum qui supter leguntur. Idest Vvalcherio [..17..] cives Regienses seo Garifuso filio Vvalcheri seo Rotelmo filio Iohanaci et G[..2..]dulfo de [.. 11..]e[..3..] et Roterio, Cotefredo et Madoloino genere Francorum, Lupicino, Dondo scavinis de Solaria. [..9.. sca]vino de Sorbaria, Trasemundo, Petrus, Iohannes germani de Sorbaria, Petrus filius quondam Pauloni scavino et [..7..] filius quondam Rodulfi et Ermenaldo seo et Armatus, Peredeo et Lupicino de Siculo seu Landerado et Iohannes clerico [.. 13..]tic[..2..], Urso, Leo et reliquis plures. In istorum superscriptorum presencia coniunserunt se domno Teoderico abbas et Aimo avocato monasterii Nonantole cum Gandulfo gastaldio filio quondam Mauringi super ipsas ter[.. 11 ..]coras vel silva illa qui es posita in loco prope fluvio qui fuit Moclena qui vocatur Diritann[..6..] ipso suprascripto Gandulfo gastaldio malo ordine detenebat, da mane parte fluvio qui dicitur Moclena et [..6..] fluvio Lama, uno capite tenente in limite Polito, et de suptus capite tenente in loco Cornio et Fracseno atque in casale Modenula hanc Lodoria intrante Moclena. Ipsas suprascripta res per uno fuste que in manibus tenebat ipso Gandulfo s[..2..] revestivit et retradavit ad iura superscripto monasterio Nonantole in mano domni Teoderici abbati et Aimoni avocato ipsius monasterii quitquit in ista superscripta coerencia detenebat. Prima masaricia es recta per Urso filio quondam Gundevertj, secunda masaricia qui es recta per Rodemundo, tercia masaricia qui es recta per Stabile, c[..10..]tjctores [..2..] curtjs, ortjs, areis, vineis, terris, canpis, pratjs, silvis, cum omnia iacencia et pertjnencia sua seo et predicto [..10..] Gandulfo gastaldio filio quondam Mauringi malo ordine detenebat, ex terra aratoria ad racione facta [..16.. e]x omnibus qualiter superius legitur ad presenti die per fuste que suis manibus detenebat ipso suprascripto Gandulfo filio Maurin[gi ..13..] omnes ipsas res que ad sua manibus detenebant in manum domni Teoderici abbatj et Aimoni avocato ipsius monasterii iura et proprietatem iam dictj monasterii. Et pro ipsa tradicione recepit ego suprascripto Gandulfo vvidredono guantj[..3..] et [..4..vvar]pivit et vobis propria vestitura fecit. Et si ego Gandulfo filio quondam Mauringi aut ullus de filiis vel heredibus meis contra hanc mea tradicione qualiter superius legitur alico tempore causare aut removere presunserimus per nobis aut per sumisa persona tunc conponamus vobis domni Teoderici abbatj tuisque successoribus ad parte suprascripti monasterii vestri pena nomine in argento [..7..]tj sup stipulacione supnisxsa et pos pena soluta hanc mea tradicione in sua permanead firmitate. Tempore domni Ludovici magno imperatore augusto in Christi nomine anno vigesimo tercio, die nono mense iunio, [indicione ..2..] feliciter. Signum + mano Gandulfi filio quondam Mauringi qui ista tradicione seo investicione fecit et mano sua posuit. [+ Ego ..4..]scano ibi fuit. + Ego Ioanace scavino ibi fui. Signa ++ manibus Lupicini, Dondoni et Agifri scavini qui ibi fuerunt et manibus sue posuerunt. Signa +++ manibus Trasemundi seo et Petroni et Iohanni qui ibi fuerunt et mano posuerunt. Signa ++ manibus Armatus et Lupicini qui ibi fuerunt et mano posuerunt. + Ego Petrus interfuit. + Ego Danihel ibi fui. + Ego Urso ibi interfui. Signa ++ manibus Cotefrido et Madoloino genere Francorum qui ibi fuerunt et mano sue posuerunt. [Signa ++ manibus ..9..]drie seo Peredei filio quondam Iohanni vasallo de Solaria qui ibi fuerunt et mano sue posuerunt. + Scripsi ego Ildeprando notario hunc notjcia brevis et ibi interfuit.

ChLA 89, n. 19.

Di difficile identificazione i toponimi Polito, Diritann[..], Cornio e Fracseno, probabilmente posti nell'area di pianura a nord di Nonantola, tra Bomporto, Solara e Sorbara.