Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, V.2
source date: [962 October 6] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sanctae individuaeque trinitatis. Otto divina favente clementia imperator augustus. Si ratis nobis famulantium supplicationibus assensum prebemus, fideliores eos nobis fore minime titubamus. Proinde omnium sanctae dei ecclesiae fidelium nostrorumque presentium scilicet ac futurorum noverit sollertia, qualiter consultu atque interventu Adeleidae nostrae dilectissime coniugis nostrique imperii consortis atque venerabilis archiepiscopi Adeldac summique regnorum nostrorum consiliarii per hanc nostri precepti paginam concedimus donamus atque largimur Vvidoni sanctae Mutinensis ecclesiae venerabili episcopo dilectoque nostro fideli et archicancellario cunctis vitae suae d[iebus abbati]am que Nonantula dicitur in honore sanctorum Petri et Pauli ceterorumque omnium apostolorum nec non et beati Siluestri dicatam, cum omnibus [plebibus], xenodochiis, monasteriis, cellulis, titulis, capellis tam infra Tusciam, Camerinam et Spolett[inam vel Foroiulii marcam quam etiam per h]oc Italicum regnum ubicumque coniacentibus, una cum castris villis terris vineis campis pratis pascuis silvis montibus va[llibus planitiebus molendinis pis]cationibus aquis aquarumque decursibus aldionibus et aldiabus servis et [ancillis et utriusque sexus familiis mobilibus et immobilibus omn]ibusque rebus quae dici vel nominari possunt ad predictam abbatiam integre pertinentibus, [eo videlicet ordine ut eam firmiter possideat ac iure proprie]tario fruatur cuntis, ut dictum est, vitae suae di[ebus habeatque potestatem tenendi donandi ven]dendi commutandi libellos et precarias faciendi tam sibi quam his qui suscep[erint terram colendam, et ut haec largitio nostra, omni] contradiction[e sublat]a nulloque umquam successore nostro [deinceps in futurum eam violante disrumpen]te vel inquietante, sed deo auxiliante perp[et]uis temporibus inlesa et inconcussa per[maneat. Insuper etiam hac nostra preceptali aucto]ritate per[mit]timus ei atque perdonamus omnes suarum ecclesiarum lib[ellaria commu]tationes atque precarias iniuste et contra legem fact[as] infringere delere et ad partem sua[rum ecclesiarum redigere. Pre]terea iubemus ut nul[la reg]ni nostri magna parvaque persona praelibatum venera[bilem episcopum de libe]llariis precariis commutationibus alisque rebus aliquo scriptionis titulo adquisitis inquietare molestare ac disvestire [sine legali iu]dicio presummat, concedentes et perdonantes ut tam libellarii et precarii quamque in predictis libellariis atque scriptionibus commorantes et in omnibus suarum ecclesiarum rebus commanentes et residentes omniumque suorum fidelium [lites au]t intentiones de quibuscumque rebus horte fuerint et legaliter definiende, cunctasque querelas et legales querimonias quas adversus aliquos habuerint vel aliquis adversus eos, ante eundem vel suum missum deliberent ac defin[iant] tamquam ante nostri comitis palatii vel discurrentis missi presentiam, cunctorum sublata [controversia]. Si quis igitur, quod fieri non credimus, hanc nostri precepti auctoritatem violaverit aut fregerit, sciat se com[positurum auri] optimi libras centum, medietatem kamere nostre et medietatem pretaxato [episcopo vel c]ui illata fuerit controversia. Quod ut verius [cre]datur diligentiusque ab omnibus observetur, manu [propria robo]rantes anuli nostri impressione subter iussimus insigniri. Signum dom[ni Ottonis invictissimi (M.) imperatoris aug]usti. Liutgerius cancellarius [advicem episcopi Uuidon]is et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data II. non. octob. anno dominicae incarnationis DCCCCLXII, indictione VI, anno imperii serenissimi Ottonis imperatoris primo; actum Papia civitate; feliciter amen.

MGH D O I n. 248.