Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.15
source date: [884 October 20] [Nonantola (Modena)] [XI - XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Karolus divine clementia imperator augustus anno imperii eius deo propicio quarto et Lodoico filio eius similiter quarto die vigesimo mensis octobris indictione tertia, monasterio sanctorum omnium apostolorum et beati Silvestri Christi confessoris sito in territorio Mutinensi loco qui vocatur Nonantula, ubi domnus Theodoricus abbas presse videtur. Ego quidem Adam clericus filius quondam bone memorie Lanfranco de civitate Placentia, qui professus sum ex nacione mea lege vivere romana, presens presentibus dixit: in eorum sancto et venerabili monasterio deo offero atque trado a presenti die iure proprietario nomine ad habendum pro remedio anime mee feu omnium parentum meorum defunctorum, idest omnes res terrarum et vinearum cum casis et edificiis, ortis et areis, arboribus fructiferis et infructiferis, diversisque generibus quantiscumque mihi pertinent ex parte Leontia nobilissima femina genitrice mea in civitate Cremona et foris, ubicumque invenire potueritis de ipsa hereditate terras arabiles et boscalias per singula designata loca, de quibus aliqua specialiter designaverimus coerentes fines in circuitu. Prima pecia terra que reiacet ad locum qui vocatur Monachorum in Casale Brancardi a mane est fluvius Strasio, a meridie Sancte Marie, da sera fluvius Pipia, a monte Forte Adraria, et sunt rebus ipsis a pertica legittima de pedibus duodecim mensurata iuges centum quadraginta tres. Secunda pecia de campo in loco qui dicitur Stradella, da mane Rodeverto, da meridie Sancte Marie, da monte similiter, da sera fluvius Pipia et sunt rebus ipsis infra ipse coherentie iuges viginti octo et tabule sexaginta. Tercia pecia de campo in loco Nocetolo, da mane Walberto, da meridie via, da sera Sancti Silvestri est pro mensura iuxta iuges tres et tabule octuaginta quatuor. Quarta pecia que reiacet in loco qui dicitur prope Parlassi, coheret in circuitu fines a mane Sancte Marie et Liutefredus, a meridie fossato, a sera Sancte Marie, de subto via, et est pro mensura iusta iuges tres. Quinta pecia est infra eandem civitatem in loco qui dicitur Braida cum edificiis suis casis super se habente, que est pro mensura iusta iugerum unum, coherent ei in circuitu fines a mane Sancte Marie, a sera fossato ispius civitatis. ... Actum in Cremona feliciter. Ego Adam clericus manu mea firmavi et subscripsi. Signum manibus Dayberti et Lamberti et Boniunti germani seu Ariberto et Giselberto atque Rodulfo et Be(rto) huius civitatis habitatores testes rogati sunt. Dayvertus notarius scripsit, post tradita complevit et dedit.

Tiraboschi II, n. 46.

Falso del sec. XI/XII; da vedere Carrara 1998, p. 137.