Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.16
source date: [885 October 6] [Nonantola (Modena)] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Karolus divina favente clementia imperator augustus anno imperii eius quinto, atque filio eius Lodovico similiter quinto, die sesto mensis octuber, indictione quarta, monasterio sanctorum omninum apostolorum et Christi confessoris Silvestri siti territorio Motinensi loco qui vocatur Nonantulas, in quo domnus Theodoricus vir venerabilis monachus presbiter et abbas preesse videtur, ego quidem Litefredus gloriosissimus comes de comitatu Cremonensis filius bone memorie Liutefrido comitis pro remedio anime mee seu omnium parentorum meorum dono, trado et offero in eodem monasterio nominative pecias quindecim de terra iuris mei proprietatis, que esse videtur in loco et fundo qui dicitur Bulgari et Nocetulo atque Sablone qui no(minatur) prope strata Papiense. Prima pecia in loco Ardole est pro mensura iusta iugerum unum, in alio loco insimul una petia iugera tria; alia in Nocetulo iugera due et alia in eodem Nocetulo iugera similiter duo, alia iugerum unum, alia ibi prope iugerum unum, alia in Sablone est perticas triginta, alia ibi prope perticas quatuor, alia perticas octo, alia pecia in loco Bulgari perticas quatuor, alia ibi prope pertica una, alia in eodem fundo perticas duo, alia ibi prope perticas duo, alia … perticas tres, alia perticas octo; similiter dono et offero in eodem monasterio peciam unam de terra foris civitate Cremona, que est in loco qui Predario dicitur et est pro mensura iuxta iuges tres, perticas quatuor, coeret ei finis a mane heredes quondam Adelberti comitis et ecclesia Sancte Marie, a meridie fossatum, a mane Sancte Marie et aliquid Sancti Silvestri, a sera ipsius Sacnti Silvestri; similiter dono et offero in eodem monasterio pecias de terra sex in locis et fundis qui Septemcani et Pipia. Prima pecia est pro mensura iusta iuges … sesta pecia in Pipia est pro mensura iuxta iuges sex. … Ego Litefridus manu mea subscripsi. Signum manibus Arnulfo et Giselberto germanis seu Bosio et Teperto … atque Pascale de civitate Cremona qui testes rogatis … Ego Rodevertus notarius sacri palacii scripsi, post tradita complevi et dedi.

Tiraboschi II, n. 47.

Falso del sec. XI/XII; da vedere Carrara 1998, p. 137.