Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.17
source date: [886 September 14/October 30] [Nonantola (Modena)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Dei nomine. Karolus divina ordinante providencia imperator augusto … Simpliciano negociens di Milano dona a Teoderico abate due vigne nel comitato di Milano, una in fundo Pegasini, prope vico Corcomanno ubi dicitur campo Remaurenti, con i seguenti confini: da mane terra ispius monasterio, da sera et munti Sancti Salvatori, da meridie via; l'altra in fundo Paterno, locus qui nominatur Vinea ad Semita, con i seguenti confini: da tres partes de heredis quondam Luponi et Aupaldi, da quarta parte Ursoni de Cenacello; riservandosi la proprietà di alcuni beni già avuti in permuta dal monastero stesso e contestualmente ricevendo dal monastero in precaria i beni da lui stesso donati, più altri. Actum ad eodem monasterio sita Nonantola. Signo + manu de scripto Sinpliciano petitore qui hanc convenencia fecit, cui relecta est. Signo ++++++ manibus Urso filio quondam Stavele de comitato Regianense et Adelfrido filio quondam Cuniberto de publice ex genere Lancobardorum et Gumperto et Auquarno vassi domni Teoderici abbati ex genere Francorum qui vivunt lex Salica et Leo genero quondam Mauro da Fossa Morta et Petrus filio quondam Leo de vico qui dicitur Polisine ex genere Romanorum rogatis ad partibus testis. + Ego Lanfrid scavino rogatus subscripsi. [+ Scr]ipta paginam texti huius convenencia et precario nomine per manum Adriano notarius [seo et] scavinus quam post tradita conplevi et dedi.

ChLA 89, 22.