Reggio Emilia, Archivio di Stato, Corporazioni religiose soppresse, Monastero dei SS. Pietro e Prospero (CDL II, n. 271)
source date: [772 July 1] [Braglie (Monteveglio; Bologna)] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei saluatoris nostri Iesu Christi. Regnantibus domno Desiderio et Alhelchis excellentissimis regibus, anno pietatis regni eorum in Dei nom(ine) sexto decimo et tercio decimo, primo mense iulio, indicione decima; feliciter. Scripsi ego Stephanus notarius rogatus et petitus ab Iohanne in Dei nomine duce, ipso presente, adstante, michique dictante, quique fatetur se inite bone fidei, iure optimo et legibus, sub duplo, bone condicionibus, sed et rei quoque instructe meliorateque, taxatione habita, distraxisse et distraxi, vendidisse et vendidit ego suprascriptus Iohannes in Dei nomine dux a presenti die uobis domne Anselperge in Dei nomine abbatisse vel cuncta congregationis in monasterio Domini Saluatoris, sito infra muros ciuiatis Brixie, id est in fundoras seu casalias qui reiace trans Mucia, qui nobis per dono et precepto a regia potestate concessa sunt, ad pertica legitima de pedes duodecim plenarios, et mensura completa ad ratione facta iuges duodecentos, infra Redduto in territorio Motinense, ubi inter adfines: ab uno latere da oriente Mucia percurrente, et ab alio latere da meridie monasterium Domini Saluatoris sito in Leonis habente, seu et a tercio latere da occidente monasterium Sanctorum Apostolorum et Sancti Siluestri habente, atque a quarto latere ab occasu limite Polito; qui nunc sunt et si quis alii ad fines sunt uel ab origine fuerunt, quotquot et populus, finibus, terminibus, campis, pratis, pascuis, siluis, salectis, sacionalibus, riuis, fontibus, aquis perhennis, uel omnibus infra se habente; et infra superscripta coerentia uendimus uobis suprascriptos duocentos iuges. precio autem placitum et definitum, sicut inter nos conuenit, in auro solidos duocentos, et repromitto me ego suprascriptus Iohannes dux, una cum meis filiis et heredibus uobis domne Anselperge abbatisse uel cuncta congregatione monasterii Domini Saluatoris, sito infra ciuitate Brixia, infra easdem coerentia, suprascriptos duocentos iuges ab omni quemque homine defensare; et si defendere minime potuero, promitto me uobis componere suprascriptos duocentos iuges, talis et alios talis, una quoque inibì a uobis edificauit aut melioratione fuerit in duplo. Acto in curte mea in Aquario, Monte Bellio, territorio Bononiense, sub die, regnum et indicione suprascripta; feliciter. Iohannes in Dei nomine dux in hanc cartula uendicionis a me facta, sicut superius legitur, manu mea propria subscripsi. Signa manus Autelmoni germano Theoderoni castaldius testis. Stephanus notarius scriptor istius cartule uendicionis post roborata a testibus, tradita ea compleui et dedi.

CDL II, n. 271.

Manarini 2017.

Da rettificare la segnatura archivistica.