Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.19
source date: [887 December 2]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Domno Carolo devinam ordinante providencia magnum imperatore agustu, anni imperii eius Deo propicio octabo, die secundo mense december, indicione sexta. Omnibus manifestum est adque cumgrua racione dispositum libenter debere eorum desideriis annuere pro quibus et venerabiliorum locis utilitatibus meliorandique causa proficiant. Petimus nobis Bonifrido filio quondam Vviniperti et Sirecha iogalibus ad te domno Teodericus vir reverentissimus abbas monasterii Nonantole una per consenso fratrum seniorum monachorum predicti monasterii vestri nobis et in uno filio nostro cui nos per scripto aut per testamento significaverimus, tantummodo dum nobis Dominus in hanc luce vita concesseris per infiteotechario nomine iuris a presenti die nobis concedi rem iuris predicti monasterii vestri. Idest omnes res illas quantascumque nobis suprascriptis iogalibus per cartola in suprascripto monasterio vestro inmisimus in casale Doroniorum ubi nos resedere visi sumus et in Plagiano et in Grariolo adque in Mariano finibus castro Feroniano qui mihi suprascripta Sirecha ovenit per cartola morgani caput per quondam Vvi[..3..]he[..1..]no qui fuit viro [meo ..2..] qui mihi per testamento ovenit per quondam Amelfrido q[ui] fuit filio meo et [..13..] per ipsa cartola im suprascripto monasterio vestro inmisimus, sicut in ipsa cartola legitur [..4..] contine omnia in integrum. Et in ipsis iam dicte rebus abere devinetur per numero in racione facta solidos [..11..]ginta et tres et per unocoque solidus abente vitis nonaginta et de terra aratoria seu et terra prativa, per perticas legitima de duodecim pedis a mensura domno Liuprando rex, a racione facta iuges treginta et septe, idest cum cases, curtis, ortes, areis et cum edeficeis, vineis, terris, campis, pratis, pascuis, silvi, salectis, sacionavilibus, novalibus, arboribus, pumiferis et infructiferis diversisquem ieneribus cum omnia suprascritpa res in integrum. Et similis modo adiungi nobis de rem iuris predicti monasterii vestri, idest curte vestra Picioli cum domocultile suo, per perticas legitima de duodecim pedis a mensura Liuprando rex, a racione facta iuges censum cum arboribus suis et cum finibus et lateribus suis in integrum, et de terra ronchativa prope ipse curte Picioli iuges treginta cot sunt a sumo iuges centumtreginta et in ipsa iam dicta curte abente de vinea per numero in racione facta solidos centum et per unocoque solidos abente vitis nonaginta cum vacuamenta sua set cum finibus et lateribus suis in integrum, idest cum cases et ipsa curte, ortes, areis et cum edeficeis, vineis, terris, campis, pratis, pascuis, salectis, arboribus, pumiferis et infructiferis diversisquem ieneribus cum omnia suprascripta res in integrum. Et concedi nobis ipses operes de ipsi massari qui in ipsa curte facere debet sicut consueti sunt, et licenciam abeamus nos suprascritpti iogalibus et uno filio nostro ipsis massaris picnorare et distringhere ad ipses operes faciendum et licenciam abeamus da ipsa silva domnica babolare, licne et amanicle tollere. Et concedi nobis suprascriptis iogalibus et uno filio nostro omnes conquisitum nostro que nobis ab odiernum die in antea adquirere potuerimus [..4..] ut dixi nobis concedi abendum, tenendum, laborandum, colendum, finibusque defensandum et in omnibus meliorandum in ea videlice racione rac[..6.. n]obis suprascriptis iogalibus et filio nostro non abeam[us ..7..]a de ipsas suprascriptas res nec vendendi nec tradiderendi nec per qualibevis scripcionis in aliena persona dare nisi si oporte fueri livelli [..8..]t exinde dare debeamus per omnecoque anno ad pastoris in sex mensis sicut consueti sunt inter ipsis pastoris et cani anona mod[..6..]ta et porcho uno et in ipsis sex mensis ad ipsis pastoris ad singolis per omnecoque die vino [..6..]na et ad ipso monacho, qui cum ipsi pastori fuerint, de seligine sestaria treginta e[t ..7..] sestaria sex, vino modio VI, lardo libra sex, et ipsa casa et pecorile de ipsa curte restaurare debeamus ex vestris propriis seu laboribus ad domnica racione inferre debeamus tante suos coque indesinenter secundum pagina peticiones nostra pro prefata res. Pensio [..3..] hanc persolvere debeamus pon[..20..]rcio in ariento [..8..] octo inf[..26..]atem pensi[o ..4..]amus nobis aut vel missis nostris [..2.. vestro] monasterio ita ut pos transitum nostri nobis suprascripti iogalibus et uno filio nostro ipsa omni[..6..] res et [..29..]de[..15..]at ad pars predicti monasterii c[..7..]tas. Et si vobis qui supra Teodericus vis beatus vel vestrisque sucessoribus set nobis suprascripto Bonifrido et Sirecha iogalibus et uno filio nostro diebus vite nostre set de ipsa suprascripta curte vestra Picioli cum omnia sicut superius legitur tollere aut expellere quesieritis, tunc licenciam sit nobis suprascriti iogalibus seu et uno filio nostro ipsa suprascripta res nostra quas nobis suprascripti iogalibus per cartola in suprascripto monasterio vestro inmisimus, introire et preocupare ad abere ad vestra p[..3..]tatis sine omne calomnia vel interpellacionem iudic[..6..] ipsa suprascripta res venundaverimus aut ipsa pensio non dederimus et omnia non conpleverimus qualiter superius legitur, tunc promitimus vobis esse daturi penam numero in ariento solidos centum, et pos penam data hanc cartola infiteosis permaneat in sua firmitatem. Unde due pagine infiteosis conscripte sunt. Signa ++ manus manus Bonifrido et Siricha iogalibus qui hunc infiteosis petierunt. Signa ++ manus manus Rofrido filio quondam Daghibert[..2..] et Apolenare racionatore rogatis testis. + Ego Madelado manu mea subscripsi. + Ego Ariberto scavino rogatus manu mea subscripsi. + Ego Petrus filio [..4..s]cavino et avocato [..9..] manu mea subscripsi. + Scripta cartola infiteosis per manum Iohanni notario et scavino pos roborata a testibus traditas conplevit et dedit.

ChLA 89, n. 24.