Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.20
source date: [887 October 15] [Nonantola (Modena)] [IX - X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Imperator domnus Karolus magnum imperatorem, ic in Italia anni imperii eius Deo propicio anno octavo, die quintodecimo mense octuber, indicione septima; ecclesia sanctorum apostolorum et beati Silvestri Christi confessoris in loco Nonantula. Unde nos quidem in Dei nomine Ermenaldo filio quondam Iohanne et Raintruda iugalibus, qui professi sunt ex nacione parentorum nostrorum lege vivere Romana, qui et Rainbaldo seu Ermenaldo atque Deodato germanis filiis suprascriptorum iugalibus qui sunt abitatoris in loco Rastelini offeratoris et donatoris ipsius ecclesie Sancti Silvestri in monasterio, presens presentibus dixit: quisquis in sacris hac venerabilis ex suis aliquit contulit rebus iusta actoritas vocem in hoc seculo "centuplum accipiad et insuper quod melius est vitam possidebit eternam". Et ideoque nos quorum supra iugalibus qui et Rainbaldo seu Ermenaldo atque Deodato concessum et largietatem super suprascriptorum iugalibus damus et offerimus a presenti die in iam dicto loco Nonantula in eadem ecclesia Sancti Silvestri pro anime nostre salutis atque mercedes tibi domnus Teodericus umilis abbas tuisque successoribus in perpetuum possidendum. Et est ipsa res circumdata a lateribus suis: da mane Cassiola, da meridie strata, da sera limite qui vocatur Mucia, de supto via Maiore, et est ipsas res infra istas coerencias iuies LX et si ampius de ista res inventa fuerint, in ipsa cartula permanead. Idest omnibus rebus iuris nostris qui supra Ermenaldo et Raintruda iugalibus quam habere et detinere visi sumus in locas et fundoras ...Adili quod sunt ipsis rebus, clausuris, campis, pratis, pascuis, vineis, silvis hac stallareis seo robo... ubi de nostro per quocumque ingenio nobis qui supra Ermenaldo et Raintruda iugalibus pertinet de paterna vel de materna sive per scripto aut sine scripto, sive per qualecumque ingenium infra istas coerencias ...m nostrum pertinet vel pertinere inventis fuerint. Quam ut supra legitur in hac cartula offersionis in iure ...e sint potestatem iam dictis omnibus qualiter supra per coerencias et designatum legitur cum supra et inferioribus atque cum ingressoras et accessionibus suarum in integrum ab ac die tibi qui supra domnus Teodoricus abbas in … monasterio sancti Christi confessoris damus et offerimus et per presente cartula offersionis ibidem ad abendum confirmamus faciendum, exinde tu qui supra domnus Teodoricus abbas tuisque successoribus ad eorum usum et sumtu quod volueritis sine omni nostra et heredum nostrorum contradicione. Quidem expondimus atque promittimus nos quorum supra Ermenaldo et Raintruda iugalibus et offeratoris una cum nostros heredes tibi qui supra donus Teodericus abbas tuisque successoribus ad pars ipsius monasterio proprietario iure ad abendum predictis omnibus rebus quod supra legitur in integrum. … Actum in locum Nonantula, feliciter. + Ego Ermenaldo in hanc cartula ad me facta manu mea subscripsi. Signa +++ manibus Iohanne et Martino et Petro germanis filii quondam Domici de loco Nonantula rogati testis. Signa ++ manibus Andrea et Dominico filio quondam Petri de loco Reduto rogati testis. + Scripta cartula sicut supra legitur per manum E..berto notario et scavino post roborata ad testibus tradata complevi et dedi.

ChLA 89, n. 23.

Copia semplice o falso del secolo X?