Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.21
source date: [892 February 12] [Oppiano (Gaiato; Pavullo nel Frignano; Modena)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Inomine domini nostri Iesu Christi. lmperante domno nostro Vvido imperatore, anni regni eius in Dei nomine hic in Italia anno primo, et die XII de mense februario, indicione X; acto in Uppiano, feliciter. Consta me Lupo filio quondam Fluri qui est abitator in Rinno a presente die vindo et trado nos tibi Landefredus abbas sanctorum omnium apostulorum et Beatissimi Silvestri Christi confessori sito Nonantula. ldest quatuor massaricias cum pertinencias suas, duas massaricias regace in Rinno in loco ubi dicitur Albaritulo, ipsa massaricias retenuit Lupicino et Urso germani da nos Lupo, et est inter anba massaricias infra clusura inter casaliva et ortata et aratoria modia tres et vinea per numero, inter anbas massaricias, tremissi viginti et alia terra de foras de ipsa massaricias et in Rozano terra aratoria et prativa et silva et frascario cum castanieto ad raciones facta ad perticas legitima mensurata est totum insimul modia trientas. Et ipsa alia dua massaricias que super leguntur regacet in casale Rinno da illa parte flumen [..4..]cones et est a raciones facta inter terra casaliva et ortata et vineata, de ipsa anba massaricias et ipso montecello que per libella da nos Lupo tenuit Petrobusso, qui ad issa massaricias pertinet, est totum insimul modia trienta, et super ipsa res tulpis vinearum tremissi viginti, per unocoque tremisse vitis trientas et duas, et in Aquaria terra aratoria modia hocto. Et est totum insimul de ipse suprascripte quatuor massaricias et de ipse suprascripte casalia a raciones facta modia septuaginta et uno et terra vineata per numero tremissi quaraginta. Et abeatis vinduta ipsa suprascripta res et tradita vos suprascripto domno Landefredus, abbas vel vestri suscessori et omnes iures super se abente in integrum. Precio autem sicut inter nos convinet bona voluntate manifestu est suprascripto Lupo in ante coram testibus cot recepisse da vobis domno Landefredus abbas per speces valientes solidos CC, tanto fenito precio. Unde promitto me suprascripto Lupo vel meis heredis a vobis Landefredus abbas vel vestri suscessori defenderer ipsa suprascripta res ab omni homines ab omnique tenpore, et si minime defendere potuerimus aut contra hanc cartula ista suprascripta causare aut removere voluerimus in duplo promittimus conponere ipsa suprascripta res sub extimaciones in consimile loco, et hanc cartula ista suprascripta in sua permaneat firmitate sicut super legitur. + Signum + manus Luponi qui hanc cartula fieri rogavit. + Signa ++++++ manuum Iohannes scavino et Urso filio suo et Dominico de Rinno et Vuichelmo et Mauringo et Lupo germani filii Luponi rogati testis. + Ego Iohannes diacone manus mea subscripsi. + Ego Ermenaldo scavino rogatus manu mea testis subscripsi. + Ego Petrus scavino rogatus manu mea testis subscripsi. + Scripsi ego Petrus notario postradita hanc cartula conplevi et dedi.

ChLA 89, n. 27.

L'editore delle ChLA identifica il luogo di redazione con Oppiano nella provincia di Parma, che tuttavia mal si coniuga con la provenienza degli intervenuti. Tiraboschi propone di collocare il luogo di Uppianum nella montagna modenese, nei pressi di Renno: Tiraboschi II, ab indice.