Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.22
source date: [890 February 9]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gariburga del fu Everardo di Levizzano Rangone, col consenso del suo avvocato Teoprando, vende alla chiesa di S. Martino di Cozzano, nella persona di Pietro diacono e preposito, tutti i suoi beni, tra cui delle vigne, al prezzo di sedici soldi. Il detto prezzo «fuit misso directus da pars predicta ecclesie Sancti Martini et Petroni diacono ad ipsum precium dandum nomine Natale medicus». ... «Signo + manu suprascripti Gariburgi vinditrice qui fieri rogavit, cui relectum est. Signo + manu suprascripti Teoprandi [advoca]tor[e eius suprascripti] Gariburgi qui eidem consensit et manu sua posuit. Signo +++++ manibus Roperti et Damiani et Ragiverti et Martini [et ..5.. vir devotus] vir devotus, vir devotus, vir devotus, vir devotus rogatis testis. + Scripta cartula vindicioni per manu Giseverti notario p[ostra]dicta co[n]plevit et dedit et roboratam ad testibus tradic[ta conplevit] et dedit et coram testibus relegebit».

ChLA 89, 25.