Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.23
source date: [896 November 10] [Nonantola (Modena)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei eterni. Imperante domno nostro Lambertus gracia Dei imperator, hic in Italia anno quarto, decimo de mense november, per indicione quartadecima. Manifestu sum ego Leopardus gracia Dei abbas monasterio Sancti Silvestri scitus Nonantule quod iam per plurimos annos bone memorie Poto a fundamentis in propriis rebus suis intra hanc Florentina civitate edificavit aula horatorio uno in onore beati Archangeli Michaelis, et postea super suum testamentum ibidem abbatissis et monachas ordinavit et confirmavit. Et ipsum monasterium in prefato monasterio Nonantulense dedit et confirmavit homnia in talii ordine sicut in ipso legitur testamentum et dum in ipsum sanctum et venerabilem locum Sancti Archangeli Michaelis abbatissas unam post alteram ordinatas fuissent, modo quidem pro Dei homnipotentis misericordia et remedium anime domni imperatoris seu pro animabus illorum qui ipsum monasterio construxerit et in ipso suprascripto monasterio offersionis nomine tradiderunt adque nostre parvitatis, una cum voluntatem et consensum fratrum et monachis ispius monasterii nostri ordinare et confirmare, previdimus te Alda, veste et velamen sancte religionis induta, filia bone memorie Marini, abbatissam persistentem et permanentem in ipso suprascripto monasterio Sancti Archangeli Michaelis, ut tu homnibus diebus vite tue abbatissam esse debeas cum monache sex qui tecum fuerint. Et tu ibi elegeris ibidem permanendum et resendendum et officialis opus in censum, luminaria et oracione ibidem faciendum et ilium presbiterum quem tu advocaveris missas canendum. Insuper eciam damus tibi cortes quattuor quorum vocabulo sunt: unam vocatur Petrorio, altera nuncupatur Solencianum, tercia dicitur Monteminianu, quarta apellatur Rufinianu, cum homnibus pertinencis et adiacenciis illorum, cum sortis, massariciis et aldiariciis seu libellariis quamque et servis et ancillis utriusque sexus et famuliis ad easdem cortes et ad ipsum monasterium pertinentes ubicumque esse invenitur, homnia homnino in integrum diebus vite tue in tua sint potestatem abendum, tenendum, regendum, imperandum et fruendum. Et tu Alda abbatissa cum ipse monache qui tecum in ipso suprascripto monasterio fuerint facere debeatis per unoquoque anno, de lana nostra quem nos vobis transmiserimus per missi nostri, stamineas quinque bone, et nobis qui supra Leopardus abbas meisque suscepsores transmittere debeamus missi nostri per unoquoque anno de mense augustus ad ipsum monasterium Beati Archangeli Michaelis ad ipse stamineas recoliendum et ibidem in ipso monasterio recipere debeatis ancillas nostras duodecim ad opera nostra faciendum de lana et lino quem nos aut quem suscepsoribus nostris illorum transmiserimus. Et si ego qui supra Leopardus abbas meisque suscepsores ad ipse duodecim ancillas nostra minime lino aut lana tantum non dederimus ad opera nostra faciendum, volumus ut faciant opera nostra aut qualiter vobis melius previderitis et sint ipse ancillas nostras in vestra potestatem ad distrigendum et ad disciplina faciendum. Pena veram ambes partis inter nos posuimus ut si ego qui supra Leopardus abbas vel meisque suscepsores te Alda usque diebus vite tue foris de ipso monasterio Beati Archangeli Michaelis expellere aut menare vel contendere presumpserimus, tunc promitto me ego qui supra Leopardus abbas vel meisque suscepsores tibi Alda conponere pena nomine in argento solidos duocenti bonos expendibilis qualiter per tempore currit. Et similiter repromitto me ego qui supra Alda sit de ipse quinque stamineas per unoquoque anno minime nemdatura inventa fuerimus et homnia non adimpleverimus qualiter supra legitur ut debeamus conponere pena nomine in argento solidos duocenti bonos expendibiles qui per tempore currit vobis cui supra Leopardi abbas vel ad vestrisque suscepsores, et post pena solutam presens cartula ordinacionis in suam pervaleat resisteret firmitatem. Acto ad ipso monasterio Nonantulense, feliciter. + Leopardus abbas subscripsi. + Ego Zenobius episcopus subscripsi. + Ego Vitalis presbiter subscripsi. + Ego Upaldo avocatus manu mea subscripsi. + Ego Lanprandus rogatus me teste manu mea subscripsi. + Ego Petrus notario et scavino rogatus testis manu mea subscripsi. + Ego Aimo rogatus me testis subscripsi. + Ego Adelbertus notarius rogatus manu mea subscripsi. Signo + manu Mauringi rogatus teste.

ChLA 89, n. 30.