Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.23bis
source date: [891 October 8] [XV]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domnini Dei eterni. Regnante domino nostro Guido rex hic in Italia Deo protegente anno tercio die octava de menfe octubris per indictione nona, actum in Cusconio. Omnibus manifeftum eft adque congruum dispositum libenter annuere pro quibus et venerabiliorum locorum utilitatibus meliorandique caufis proficiunt. Et ideo in deo nomine Landofredus abbas una cum consilio fratrum et seniorum predicti monasteri nostri concedimus vobis Agino filio quondam Gulfredi et Grima sponsa mea seu et a filis masculinis, et a nepotibus masculinis qui de filis masculinis, qui de legitimo matrimonio nunc nati vel procreati fuerint tantummodo per infiteocharia iure concedimus vobis rem iuris sacri monasterii nostri in loco ubi dicitur Calizano cum curte seu et ipso oratorio beati Sancti Angeli quem ibidem edificatum est cum omnis pertinencia seu adiacentia sua com finibus et lateribus suis seu et pendiciis ad ipsam curte et oratorio pertinente, quod est a ratione facta ad perticas de pedes duodecim mensurata, idest Calizano case cum sedimine et ipso oratorio et terra vineata et prativa et terra arabilem iugis viginti et octo et est supra ipsa terra tulpos vinearum per numerum vitis sedecim milia, terra cum silvas super se et frascario et pasculo iugis tricenti octuaginta sextaria VI; et in Tribanello case cum sedimine et terra arabilem et vineatam atque frascarias iugis quatraginta et IIII et est supra ipsa terra tulpos vinearum pro numero vitis decem milia quadraginta; et in Festa case cum sedimine terra arabilem et vineata atque frascarias iugis viginti III tabulas quinque et est supra ipsa terra arabilem et vineata atque frascarias iugis viginti III tabulas quinque et est supra ipsa terra tulpos vinearum pro numero IIII milia quingenti cum omni iure supra se habente in integrum, et si amplius fuerit de ipsa suprascripta res in prima infiteosin permaneat cum casis, curtis et oratorio cum terris, vineis, silvis et arboribus cum omni iure super se abente in perpetuum. Et simul eciam concedimus vobis rem iuris illis cum castris et edificiis et casis, quas vos iam dicti Agino et Grima iugalibus per cartula offersionis et in nobis Landefredo abbati a parte monasterio nostro emisisti, quod est in dicte re posite ubi dicitur Mercune et in Aspinitulo et Muniano et in Monte Gatuli, seu et in casale Rio Cano et inter Cervario et in Pincinerio et in Guilia et in Baluchula et in Aspito et in Betenelio et in Cusconio et in Aprica et in Guerlo, vel per alias casalias et fundoras, seu et in Saltuplano et sunt mensurate nostre res cum perticas legitimas de pedes duodecim, quod est a ratione facta inter casalino et sedimine cum castris et edificiis et casis superposite et terra vineata et prativa et terra arabilem et silvas et paludes cum piscariis cucularis et cum artificiis inter tota insimul sunt iugis mille ducenti octuaginta. Et super ipsa terra inter singulas casalias tulpos vinearum pro numero vitis centum milia, et terra cum silvas et paludes iugis quinquaginta omnia in integrum et cum omni iure super se habente cum casis, terris, vineis, silvis, salectis, arboribus, arbustibus, paludibus, piscationibus cum omni iure super se habente in integrum concedimus vobis Agino et Grima iugalibus et a filiis vestris masculinis, … a ficta pensione dare debeamus pro omne quoque anno in mense martio infra indicione argentum bonos solidos viginti dare debeamus nos iam dicti Agino et Grima iugalibus … Quam igitur pagina petitionis Fredeberto notarius scribere rogavimus, unde duo infitesis uno tinore scripte sunt. Signa Agioni et Grimi … ++ Signa manibus Ingelberti filius Alperti et Beto filius quondam Dootini, et Ildebodo filius Franensi et Fulgorato filio Godoni. + Signum manu Floro et Iohannis ginullari et scavino rogatis testis. Ego Ubaldo scavino et advocato monasterii rogatis testis. + Ego Fredeberto notarius scriptor hanc infiteosim post roborata a testibus complevi et dedi.

Tiraboschi 2, n. 52.

Copia cartacea del sec. XV.