Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.24
source date: [892 February 7]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Giovanni prete di Ruciano col consenso del padre Lupo vende a Giovanni Righardi tutti i suoi beni «que mihi legibus ovenit da paterna vel da materna vel de conparacionis aut comutacionis vel de supsepsione parentorum meorum vel omnes res illas que mihi ovenit de Iohanni celerario et da Margarita et Stefania omne in integrum abeatis vinduta et traduta. Et est prima pecia de terra vineata qui mihi ovenit de Stefania in loco qui dicitur Farnito et sunt per mensurata ipsa pecia de terra vineata, a perticas legitima de pedis XII, da ambes partis et capite ambes per unoquoque caput pertices nove cum introido et exoido suo, et est circumdatis a suis lateribus: da mane parte Sancti Geminiani abente, da meridie fratris vel consortis abente, da sera Lupo de Ruciano abente, de supto Ago abente. Et sunt pecia una de terra cum casa et torculo super se abente … circadata a suis lateribus: da mane caput in via publica teniente, de meridie Sancti Mihaeli Arhangeli abente, da sera Sancti Geminiani abente, de supto Sancti Geminiani posidendum. Et alia pecia de terra vineata … Et est iste ambes pecie de terra cum casa et vineata in loco qui dicitur Ruciano et mihi ovenit de Margarita et alie due peciole de terra vidata qui mihi ovenit de Iohanni celerario. Prima pecia in loco qui dicitur Misiliano …, circumdata a suis lateribus: da mane Angelo de Guerrulo abente, da meridie et da sera Sancti Geminiani abente, de supto Sancti Silvestri posidente. Per alia pecia de terra vineata qui reiacet in Fontana …, est circumdata a suis lateribus: da mane Dominicus Luponi abente, da meridie Lupo de Ruciano abente, da sera Golfardo abente, de supto Lupo abente. ... [+ Ego] Johannes presbiter [qu]i ac cartula mea vindiccionis fieri rogavit, cui relectam est. Signa +++ manuum Luponi genitore suo qui anc cartula consensit e Dominico Luponi germano suo et Petro germanos eius. [Scripta] cartula istan vindiccionis per manum Iohanni notario pos tradita et roborata conple[vi]t et dedit.»

ChLA 89, 26.

L'atto è redatto genericamente in terratorio Motinensis. Di difficile identificazione l'ente religioso dedicato a san Michele Arcangelo che figura tra le confinazioni. Potrebbe trattarsi del monastero femminile di S. Michele Arcangelo di Firenze, dipendenza nonantolana.