Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.25
source date: [896 July 29] [Pieve di Coriano (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri lesu Christi Dei eterni. Berengarius divina favente clementia rex. Noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet et futurorum industria, quoniam Petrus venerabilis episcopus insignis archicancellarius noster nec non Egilulfus reverendus presul dilecti consiliarii nostri petierunt clementiam nostrani, quatenus pro Dei omnipotentis amore et stabilimento regni nostri cuidam fideli nostro, videlicet Aginoni vassallo Sigifredi incliti comitis nostri, quinque sortes iuris regni nostri hactenus pertinentes de comitatu Mantuensi positas in Canneto inter Padum et Bundinum cum omnibus pertinentiis legalibusque adiacentiis earum in integrum iure proprietario concedere dignaremur. Quorum precibus libenter adquiescentes decrevimus ita fieri, concedimus igitur et perdonamus eidem Aginoni suisque heredibus ac proheredibus vel cui dederint easdem quinque sortes cum omnibus rebus ad eas legaliter pertinentibus seu adiacentibus, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, cultis et incultis, mobilibus atque immobilibus, arboris pomiferis et impomiferis, servis et ancillis, aquis, piscationibus, aquarumque decursibus, omnia omnino quaecumque ad prenominatas quinque sortes iuste et legaliter pertinere noscuntur de nostro iure et potestate in eiusdem ius dominiumque modis omnibus transfundimus et perdonamus, ut habeat, teneat atque possideat, potestatemque habeat tenendi, possidendi, donandi, vendendi, commutandi, seu pro anima iudicandi et quicquid voluerit faciendi, remota totius potestatis inquietudine, precipientes ergo iubemus, ut nullus iudiciariae potestatis comes, vicecomes, sculdassius, locopositus, aut quislibet rei publicae procurator neque aliqua persona uniuscuiusque ordinis aut dignitatis parva vel magna de prefatis sortibus aut earum pertinentiis se intromittere vel devestire presumat sine legali iudicio, sed liceat eidem Aginoni suisque heredibus ac proheredibus et cui dederint omnes easdem res perpetuis temporibus quiete et pacifice possidere. Si quis autem temerarius hoc nostrae concessionis preceptum in aliquo violare presumpserit, sciat se compositurum auri optimi libras XXX, medietatem palatio nostro et medietatem sepe fato Aginoni suisque heredibus ac proheredibus et cuicumque prescriptas res ordinaverit possidendas. Et ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roboratum anuli nostri impressione subter iussimus sigillari. Signum (MF) domni Berengarii gloriosissimi regis. Martianus notarius ad vicem Petri episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D) Data IIII kalendas augusti, anno incarnationis Domini DCCXCVI, domni autem Berengarii gloriosissimi regis VIIII, indictione XIIII. Actum curte Coriano; in Dei nomine feliciter, amen.

ChLA 89, n. 28; Schiaparelli n. 15.