Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.26
source date: [896 May 28]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

«Imperante domno nostro Lambertus gracia Dei imperator», … Marina, col consenso del marito Simperto, di suo fratello Gumperto e di suo cugino Leone, vende alla chiesa di S. Martino di Cozzano «qui pertinet de monasterio Nonantulense», nella persona di Pietro diacono e preposito, una «peciola de terra vineata» sito in casale Puligiario. «Quod est inter adfinis da uno latere Natale et parte Sancti Martini abente, da alio latere parte ipsius Sancti Martini abente, da tercio latere heredis quondam Vvalfrit abente, da quarto latere caput in via tenente, … Acto feliciter. Signo + manu suprascripti Marina vinditrice qui hanc cartula vindicioni fieret rogavit, cui relectum est. Signo + manu suprascripti Simperti viro eius qui et concessit et manu sua posuit. Signo ++ manibus suprascripti Gumperti germano eius et Leoni unsebrino eius qui ei consenserunt et manibus sue posuerunt. Signo +++ manibus Gisoni et Ursoni et Domineci rogatis testis. + Scripta cartula vindicioni per manu Giserverti notario postradicta conplevit et dedit».

ChLA 89, 29.