Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, V.3
source date: [970 April 10]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Otto divina favente clementia imperator augustus. Omnium sancte dei eclesie fidelium [nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria] noverit, quia nos nostrorum fidelium, Bucconis scilicet et Petri comitum, fidelitatem erga nostrum imperiale culmen [considerantes nec non animo inclinati iustis eorum peti]cionibuspeti]cionibus, prout iuste et legaliter possumus, quendam hominem nomine Uualkerium habitantem in lo[co ...] Ponte longo cum coniuge sua Hildegarda et cum suis filiis nomine it[em U]ualkerio, Hildebol[do ... et heredibus eorum una cum cuncta familia eorum, servis] et ancillis et omnibus proprietatibus quas habere videntur in comitatu Mutinense et Reg[ense, cum omnibus eorum facultatibus et cunctis] eorum rebus mobilibus et immobilibus tam paterno quam [mater]no iure adquisitis [seu adquirendis vel quolibet scriptionis titulo habitis et pos]sessis ad eos iuste et legaliter pertinentibus, cum campis vineis pratis pascuis silvis aquis aquarumque [decursibus molendinis piscationibus salectis] castellis turribus domibus et cum omnibus que dici vel nominari possunt, sub nostre tuitionis et per[petue defensionis mundburdo reciperemus, ea scilicet ra]tione ut nullus dux marchio comes vicecomes sculdassio g[astaldio] nullaque magna [parvaque regni nostri persona prenominatum Uualkerium suosque filios] vel suos heredes de eorum proprietatibus disvestire neque eos inquietare vel molestare [audeat, sed liceat eosdem omni tempore sub nostre tuitionis] mundburdo quiete et pacifice vivere, omnium hominum contradictione remota. [Si quis igitur, quod fieri non credimus, huius nostri precepti violator] extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras viginti, medietatam [kamere nostre et medietatem prefato Uualkerio suisque heredibus]. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, ex anuli nostri impressio[ne subtus iussimus insigniri]. Ambrosius cancellarius advicem Huberti episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Datum IIII. id. apr. anno dominice incarnationis DCCCCLXX, imperii vero domni Ottonis piissimi imperatoris VIIII.

MGH D O I n. 394.