Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.34
source date: [813 January 1/818 December 31] [IX pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(..7..Bernar)do viris excelentissimo rege … Placuit adque convinit inter Petrone vir venerabilis abbas designato monasterii qui ..45..Sadriano ud in Dei nomine inter se commutare deverint sicut ad presente die commutaverunt d..34..sa commutatione rebus de iura monasterii sui, qui est fundatum in finibus Laude, locus qui nominatur Sadriano ..20.. fundamenti in suo proprio edificavet, et de ipso Maniperto devenit ipsii monasterio in potestate monasterii Nonantole, pri..25.. ex omnibus quasquas ad iura monasterii advenerunt de quondam Sesone de vico Frexianuco …, seo et iuge una de selva et campo insimul tenente qui dicitur de Guntruda et Teofre in ipso vico Frexianuco, prope fluvio Calendone; et alia iuge in ipso fundo Frexianuco qui dicitur de Sichiperto prope ispius Gumperto; adque terra haratorias petiolas quattuor in ipso fundo Frexianuco, … Simul et dedet eidem Gumperti ipse abbas rebus ipsis de iura ipsius monasterii Sancti Petri qui sunt positis in finibus Laude, locus qui dicitur Mamilasco, tam casalibus seo campis, pratis, silvis, castenetis … Ad vice recipet suprascripto Petro abbas ad iam nominato Gumperto simulque in commutatione nomine ad parte suprascripto monasterio rebus iuris suis, qui sunt positis in ipso fundo Sadriano prope ipso monasterio Sancti Petri, qui eidem Gumperto ex commutationem advenit de Petro vir beatus sancte Laudensis Ecclesie episcopus. Hoc est casalibus seo campis, pratis, silvis, astalariis, ribis, ingressis, accessionibus usibusque aquarum, tantum reversato mihi Gumperto de ipsa sorte qui mihi in concambio de ipso episcopus advenet, iuge una de terra haratoria prope de curte mea de Frexianuco. Et dedet ipse Gumperto ad parte ipsius monasterii de sorte illa qui eidem Gumperto ex comparatione de Hinsenpaldo franco advenet, hoc est petias de terra duas cum arboris super se abente quot sunt in fundo Sadriano de ista parte via qui perge de Cassiola de villa Crisia, … Et adcesserunt super ipsis rebus previdendo et extimando missi ipsius abbatis, idest Aloeto presbiter et monachus ipsius monasterii Nonantole seo et Gariperto presbiter er prepositus ipsius monasterii Sancti Petri una cum idoneis omenis corum nominas suptus adnexa sunt. … Hacto ad suprascripto vico Frexianuco. + Ego Gumperto vasso domini regi in hanc cartula commutationis a me facta manu mea propria subscripsi. Signum + manus Gausperti de vico Arsiate qui ipsis rebus extimavet teste extetet. Signum + manus Deodati de vico Agello qui ipsis rebus extimavet teste extetet. Signum + manus Giseperti de vico Casolate qui ipsis rebus extimavet teste extetet. Signum + manus Ambrosiuni de Casolate qui ipsis rebus extimavet teste extetet. Signum + manus Angelfridi filio Donnoloni de Fabriano qui ipsis rebus extimavet teste extetet. + Ego Magnus notarius scripsi posttradita conplivi et dedit. + Exenplaria per manum Marciani notario.

ChLA 89, 1.