Faenza, Archivio di Stato di Ravenna – Sezione di Faenza, Comune, Pergamene B, 6, 1-1
source date: [979/980 August 4] [Il documento è riferibile al 979 se si considera l’indizione
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[+ In nomine Dei eterni salvatoris nostri Iesu] Christi, Otto gratia Dei imperator augustus, anno imperii eius Deo propicio duodecimo, die quarto, mensis augusti, indictione septima. Constat me Everar|[dus episcopus Aretinensis] filius bone memorie Bonefacii qui fuit marchio qui professo s[um] ex nacione mea lege vivere Ribuariorum, accepissem sicuti et in presentia Vualterii clericus | [et missus .. im]peratoris qui per meam qui supra Everardi episcopi licenciam in iudicio residebat ante ecclesiam Sancti Ippoliti, sita locus Boblena, et est ipsa ecclesia cum predicto locus propria suprascripte | [.. r]esidentibus cum eo Adrepertus, Luitardus dativus, Dominicus, Farurfus, [i]tem Farurfus, Ugo, Leo iudices domni imperatoris, Limbertus, Gotefredus Marinus, Sige [..]o, Vuinizo, Rodulfus, Adelbertus vassis suprascripti donni Everardi episcop(u)s et reliqui plures; ibique in eodem iudicio tam in ipsius suprascripti Vualterii clericus et missus quamque et suprascriptorum [..|..bu] vel testium presentia accepi a te Mauringus habitator in loco qua dicitur Prade et filius quondam Iohanni de loco Carolio argentum per denarios bonos libras quinquaginta [singulas]| per una qui supra libra denarii ducentii quadraginta, finitum precium sicut inter nobis bona cum evenit voluntate, pro mea porcione de cortem unam domuicoltilem qui est constitutam ultra fl[uv|io] Reno, locas que dicitur Civiciano Paliana cum omnibus eorum adiacentiis et pertinentiis; seu et pro masaricies numerum sedecim et dimidium, quibus sunt posites tres in loco qui dicit[ur | Casteliones] una que regitur per Iohannes de Anno, alia per iuvene Sichardo, tercia per Restano quem tenuit retro tempus Ainardo; quattuor in loco ubi Tetingo dicitur, una que regitur | per Dominicus Bibitaqua, alia per Petrus de Inga, tercia per Iohannes de Urso, quarta per Bonizo que dicitur Petro Berti; quattuor in loco ubi Vuilla dicitur, unam quem per | [Iohann]es Leoperti, alia per Martinus de Fontana, tercia per Petrus Iulia quem retro tempore tenuit Vualtruda, quarta per Petrus Plano; unam in Marcuni Aula quem regitur per Teoperto; una et dimi|diam in loco Casola, unam que regitur per Andrea, dimidiam autem detinet Iohannes Vuassco; unam in Fugnano quem regitur per Bonizo Albuini, duas in loco que dicitur Cellola, unam que regitur per Dominicus de Bonizo, alia per Belupto et Leo de Dominica; seu et per meam porcio de terra cum edificiis que reiacet infra castro Cellola; omnia in integrum ipsam meam porcionem de predictam cor|tem domuicoltilem atque et predictes masaricies seu et predictam meam porcionem omniam in integrum de predicto castro, seu et pro mea porcionem de capella una foris et prope ipso castro, | [que] est constructa in onore sancti Cassiani et rebus omnibus meo iuri hic circuitu ipso castro vel capella, et sunt ipsis rebus territoriis omnibus per mensura iusta ab racionem facta ad perticas [..|..]cima mensurata illis in predictas locas Civiciano Paliana cum omnibus eorum adiacienciis vel pertinenciis inter terris laboratoriis et pratis atque et gerbidis et silvis, iugem centum decem [..2..|... pre]dictes masaricies pertinent quibus sunt positis in suprascriptas locas Castelione, Tetingno, Uuillia, Marconiaunla, Casola, Fugnano, Celula, sunt per mensura iusta desedim et vites cum | [..]eis suarum seu pratis iuges treginta, de terris arabilis et gerbidis atque bus[ca]liis et silvis iuges decem; coeret ei finis ad omnibus suprascriptis rebus et casis vel castrum et capella, de una parte fluvio | Reno percurrit, de alia parte fluvio Scultenna percurrit, da tercia parte percurrit fluvium qui nominatur Pado, sibique alies sunt ab omnia quoerentes in integrum; et si amplius de meo, qui supra, Eve|rardi episcopus iuri, rebus territoriis infra predictes fines et coerencies inventum fuerit, omnia in integrum in tua, qui supra, Mauringi vel ad heredibus tuis aut cui vos dederitis vel habere statueriris au[t | eorum] heredibus persistent potestatem proprietario iuri in integrum preter antepositum sit masaricies numerum dues in loco que dicitur Castelione, una que regitur per Martinus et Petrus germanis, alie [..] | de curte quas ante os dies per cartula dedi Liutardi qui et Azo, abitator in Planoro et filius itam Liutardi, quod tibi per hanc cartulam non vendo neque trado, nam aliis omnibus suprascriptis rebus et casis vel [..] | ec capella meam porcionem superius compreensam totum et in integrum per hanc cartam abeas, teneas et possideas et facias exinde a presenti die tu et heredibus tuis aut cui vos dederitis vel hab[ere statue]|ritis aut eorum heredibus iure proprietario nomine quicquid volueritis sine omni mea et heredum ac proheredumque meorum contradictione vel repiticione. Insuper ego, qui supra, Everardus episcopus per cultellum [..]| cum vuantonem et vuasonem terre atque et ramum arboris coram testibus tibi exinde legitimam facio tradicionem et corporalem vestitura, et me exind(em) foris expuli vuarpivi et [..2..]ses [..3..] | tibi reliqui et nulli alii venditis, donatis, alienatis, obnossiatis vel traditis nisi tibi si quis vero quod futurum esse non credo, si ego qui supra Everardus episcopus, quod absit, aut ullus de [heredi]bus ac [..3..]| seu quislibet opposita persona fuerit que contra hanc cartam venditionis et traditionis ire quandoque agere tentaverimus aut si eam per covis ingenium inrumpere [vel in]frange[re ..4..] si ap|parverit ullum datum aut factum seu quodlibet scriptum anteriore vel posteriore quod nos [ex]inde in aliam partem fecissemus que contra hunc factum inpedire debent, tunc inferamus vobis vel ad vestris | heredibus aut cui vos ipsis omnibus suprascriptis rebus dederitis vel habere statueritis aut eorum heredibus multa quod est pena auro optime libras sex, argentum ponderas duodecim. Hec autem superius | anteposui sit antepositum et ad me qui supra Everardus episcopus meique heredes hac proheredes tibi qui supra Mauringi vel ad heredibus tuis aut cui vos dederitis vel habere statueritis aut eorum heredibus | suprascriptam meam porcionem omnia in integrum de predictam cortem domuicoltilem in predictas locas Civiciano Paliano cum predictes masaricies in predictas loas Castelione, Te|tingno, Uuillia, Marconiaunla, Casola, Fugnano, Celula seu et meam porcionem de predicto castro vel capella omnia in integrum mea porcionem sicuti superius denomi|natum est ab omni homine defensare, et si defendere non potuerimus, aut si vobis exinde aliquid per covis ingenium subtraere quesierimus, tunc in dublum eadem vendita ut supra legit | [v]obis restituamus sicut pro tempore eis rebus, territoriis et casis massariciis vel porcionem meam integrum de castro et capella cum omnibus eorum adiacienciis melioratis fuerint aut value|[r]int sub estimacione in consimilibus locis et nichil mihi ex ipsum precium aliquid redeberis dixi et pro onore capiti mei, nec mihi qui supra Everardi episcop(u)s licead umquam ullo in tempore de hunc factum | [..5..]re noll[..3..] voluisset quod ad me inibi semel factum vel conscriptum est omnia inviolabiliter conservare promitto cum stipulatione subnixa; et bergamenam cum atramentario ego qui supra | [Everardus episcopu]s de terra levavi hanc enim cartam, Baterici notarius et iudex sacri palacii ad conscribendum dedi atque rogavi, in qua etiam subtum manu propria mea confirmans et testibus unus | qui supra [..5.. E]verardus episcopus per aurem adtracti et adlapas dedi, obtuli roborandam, unde dues cartules vindicionis uno tenore scripte sunt. Actum in suprascripto loco Boblena ante ecclesia Sancti Ippoliti, feliciter. + Everardus episcopus in hanc cartam a me facta subscripsi. + Vualterius clericus et missus ut supra interfui. Atripertus iudex rogata. + Liutardo notarius et iudex domni imperatoris | rogatus subscripsi. + Ego Dominic[us] | iudex rogatus subscripsi(i).| + Farolfo iudex rogatus subscripsi. + Farolfo iudex rogatus subscripsi. + Ego Leo iudex et notarius rogatus subscripsi. + Ego Ugo iudex rogatus subscripsi. | (Signum) manibus Teuzoni et Grimaldi, seo Mainardi, atque item Teuzoni, etiam Marini, atque Iohanni etiam Amelberti lege ribuariorum viveritis rogati testes. | (ST) Ego qui supra Batericus notarius et iudex sacri palacii scriptor huius cartule vindicionis post tradita, complevi et dedi. + Ego Adiherius regie aule iudex autenticum huis cartule vidi et ita inibi continebatur ut hic scriptum est | nec plus minusve preter litteras. | (ST) Ego Bonus sacri paltii iudex autenticum huius cartulae vidi et ita inibi continebatur ut hic scriptum est preteer | litteras plus minusve. | (ST) Iohannes notarius sacri palacii autenticum huius cartule vidi et ita inibi continebatur ut hic ante scriptum est preter litteras plus minusve.

Manarini 2014, n. 2, pp. 470-474.

Si propone l'origine fiscale per il complesso patrimoniale oggetto della vendita.