Napoli, Archivio di Stato, Carte Farnesiane (MGH DD Ka III, pp. 22-24, n. 15)
source date: [880 January 8]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Karolus divina favente clementia rex. Si fidelium nostrorum petitionibus poi affectu consulimus, morem predecessorum nostrorum sequimur et eos alacriores in nostrum reddimus servitium. Igitur omnium fidelium nostrorum sanctae Dei ecclesie tam praesentium scilicet et futurorum comperiat sollertia, quia Uuihbodus vir venerabilis sanctae Parmensis ecclesiae episcopus optulit obtutibus nostris duo prae‹ce›pta; in uno quidem continebatur inter cetera, qualiter divae memoriae Karlomannnus rex germanus noster concesserat et perdonaverat eidem Uuihbodi venerabili episcopo curtem unam sitam in comitatu Mutinensi loco qui dicitur Zena cum omnibus rebus et familiis ad eam pertinentibus vel aspicientibus; in alio quoque praeceptum legebatur inter reliqua, quatinus idem frater noster corroboraverat et confirmaverat capellam in honore sancti Caesari dedicatam cum omnibus adiacentiis et pertinentiis suis secundum firmitates, quas de Auteramo quondam comite in Teuderico vasallo suo et de eodem Teuderico in ipso Uuihbodo episcopo advenerat. Super quibus rebus superius scriptis petiit nostram excellentiam idem Uuihbodus, ut morem pradecessorum nostrorum sequentes ipsam curtem et capellam nostro denuo corroboraremur edicto. Cuius petitionibus aures nostrae clementiae accommodantes iussimus eidem venerabili episcopo Uuihbodo fideli nostro hoc nostrum conscribi praeceptum, per quod corroboramus et in perpetuum concedimus praefato Uuihbodo eiusque nepoti Amelrico vel cui ipsi dederit, nostris et futuris temporibus supra scriptas res quiete semper habere et detinere absque ullius contradictione. Si quis vero, quod minime credimus, hanc nostram confirmationem vel concessionem inrumpere ex parte vel in toto temptaverit, sciat se compositurum triginta libras auri purissimi, medietatem palatio nostro et medietatem ipsi Uuihbodi vel cui ipse dederit, quibus violentia inlata fuerit. Et ut haec nostra confirmatio vel concessio verius certiusque ab omnibus credatur et diligentius observetur, manu propria subter firmavimus et anulo nostro sigillari iussimus. Signum domni Karoli serenissimi regis. Inquirinus notarius advicem Liutuuardi archicancellarii recognovit et. Data VI idus ianuari anno incarnationis domini DCCCLXXX, indictione XIII, anno vero regni serenissimi regis Karoli in Frantia IIII, in Italia I, in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Ka III, n. 15

Manarini 2019

In seguito ai danneggiamenti subiti dagli edifici dell'Archivio di Stato di Napoli nel corso della Seconda Guerra Mondiale, la pergamena originale del diploma risulta deperdita.