Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, XXIV.136 (Precetto n. 19)
source date: [814 January 28/840 June 20]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

§ Item aliud privilegium Ludovici in ipso Petro abbate, confirmans pactum | quod fuit inter ipsum abbatem et Gisonem episcopum Mutine de ecclesiis baptis|malis et aliis, videlicet quod ipse abbas dedit eidem episcopo ecclesiam Sancti | Thome batismalem prope Lamma pro universis aliis ecclesiis et ipse | episcopus alias reliquid in pace et ita invicem inter se firmaverunt pactum.

Manarini 2020.

Manarini 2020

La lista riporta i contenuti di ventuno precetti che l'abbazia nonantolana avrebbe ottenuto dai re Astolfo, Desiderio e Adelchi e dagli imperatori Carlo Magno e Ludovico I. Il transunto riguarda il diploma falsificato AAN II.5 schedato al numero doc703.