Città del Vaticano, Archivio Segreto Vaticano, Fondo Nonantola, 2
source date: [820 December 8] [Aachen (DE)] [IX - X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Hludovuicus divina ordinante providencia imperator augustus. Cum peticionibus servorum Dei iustis et racionabilibus divini cultus amore favemus, superni muneris donum nobis | a Domino inpertiri credimus. Idcirco notum sit omnibus fidelibus sancta Dei ecclesiae et nostris tam presentibus quam et futuris, quia vir venerabilis Christianus abba ex monasterio, quod dicitur desuper Vado Fabrice, quod est situm | in territorio Sisinato, constructum in honore sanctae Dei genetricis semperquae virginis Mariae adiens serenitatem culminis nostri depraecatus est, ut predictum monasterium cum omnibus rebus vel hominibus ad se iuste | et legaliter moderno tempore aspicientibus vel pertinentibus sub nostra constitueremus defensione et inmunitatis tuicione. Cuius peticioni libenter adsensum praebuimus ad hanc nostram auctoritatem circa idem monasterium | fieri decrevimus, per quam praecipimus atque iubemus, ut nullus iudex publicus vel quislibet iudiciaria potestate in ecclaesias aut loca vel agros seu reliquas possessiones memorati monasterii, quas moderno tempore in qui|buslibet pagis et territoriis infra dicionem imperii nostri iuste et legaliter possidet vel quae deinceps in iure ipsius monasterii voluerit divina pietas augeri, ad causas audiendas vel freda exigenda aut mansiones vel paratas | faciendas fideiussores tollendos aut homines ipsius monasterii distringendos nec ullas redibitiones aut inlicitas occasiones requirendas nostris et futuris temporibus ingredi audeat vel ea, quae supra memorata sunt, | penitus exigere praesumat, sed liceat memorato abbati suisquae successoribus res predicti monasterii cum omnibus ad se iuste et legaliter aspicientibus vel pertinentibus sub inmunitatis nostrae defensione quieto ordine possidere. | Et quandoquidem divina vocacione supradictus abba vel successores eius de hac luce migraverint, quamdiu ipsi monachi inter se tales invenerint, qui eos secundum regulam sancti Benedicti regere valeant, per hanc nostram | auctoritatem et consensum licenciam habeant eligendi abbates, quatenus melius delectet eis pro nobis et coniuge prolequae nostra vel pro stabilitate tocius imperii nostri iugiter domini misericordiam exorare. Et ut haec aucto|ritas nostris futurisque temporibus Domino protegente valeat inconvulsa manere, manu propria subter firmavimus et anuli nostri inpressione signare iussimus. | Signum Hludovuici serenissimi imperatoris (C) Durandus diaconus ad vicem Fridugisi abbatis recognovi.| (C) Data VI idus Decembris, anno Christo propicio VII imperii domni Hludovuici serenissimi augusti, indictione XIIII; actum Acuisgrani palatio regio, in Dei nomine feliciter, amen.

MGH DD L I, n. 192 (I).