Città del Vaticano, Archivio Segreto Vaticano, Fondo Nonantola, 3
source date: [820 December 8] [Aachen (DE)] [XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.C.) In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Hludovuicus divina ordinante providentia imperator augustus. Cum petitionibus servorum Dei iustis et racionabilibus divini | cultus amore favemus, superni muneris donum nobis a Domino impertiri credimus. Idcirco notum sit omnibus fidelibus sancte Dei ecclesie et nostris presentibus quam et futuris, quia vir venerabilis mona|chus Christianus nomine ex monasterio beati Silvestri cognomento Nonantule, prepositus Sanctae Marie desuper Vado Fabrice, quod est situm in territorio Sisinato, constructum in honore sanctae Dei genetri|cis semperque virginis Mariae, adiens serenitatem culminis culminis nostri deprecatus est, ut predictam ecclesiam cum omnibus rebus vel hominibus ad se iuste et legaliter moderno tempore aspici|entibus vel pertinentibus sub nostra constitueremus ditione et inmunitatis defensione. Cuius petitioni libenter adsensum prebuimus et hanc nostram auctoritatem ad honorem beati | Silvestri circa cellam fieri decrevimus, per quam precipimus atque iubemus, ut nullus iudex publicus vel quislibet per loca queque discurrens in ecclesias vel agros seu re|liquas possessiones memorati monasterii, quas moderno tempore in quibuslibet pagis et territoriis infra ditionem imperii nostri iuste et legaliter possidet vel que dein|ceps in iure ipsius celle voluerit divina pietas augeri, ad causas audiendas vel freda exigenda vel paratas faciendas aut mansiones occu|pandas quin etiam fideiiussores tollendos aut homines ipsius monasterii distringendos vel in quocumque loco angariandos nec ullas redibitiones | aut inlicitas occasiones requirendas nostris et futuris temporibus ingredi audeat vel ea, que supra memorata sunt penitus exigere | presumat, sed liceat memorato preposito ad honorem iamdicti monasterii beato Silvestri, omnibus successoribus ipsius ecclesie cum omnibus ad se iuste et legaliter aspicientibus vel pertinentibus sub inmunitatis nostre defensione qui‹e›to ordine possidere. Et quanquidem divina vocatio|ni supradictus prepositus de hac luce migraverint, abbas prelibati monasterii Christi confessoris Silvestri de suis, quos voluerit, monachis ordinari liceat. | Hanc autem auctoritatem nostri culminis ideo firmiter ex Dei et nostra parte ponere et stabilimus, quatinus omnes fratres ipsius monasterii et iamdicte celle pro | nobis et coniuge proleque nostra vel pro stabilitate totius nostri imperii iugiter Domini misericordiam et exorare studeant. Et ut hec nostra auctoritas nostris futu|risque temporibus Domino protegente valeat inconvulsa manere, manu propria subter firmavimus et anuli nostri inpressione | signare iussimus. | (C) Signum Hludovici serenissimi imp(erato)ris. Durandus diaconus ad vicem Fridugisi abbatis recognovit. [S] | (C) Data VI idus Decembris, anno Christo propitio VII imperii superdicti domni Hluduvici serenissimi augusti, indictione XIIII; | lectum Aquisgrani palatio regio, in Dei nomine feliciter, amen.||

MGH DD L I, n. 192 (II)

Copia imitativa di XI secolo.