Città del Vaticano, Archivio Segreto Vaticano, Fondo Nonantola, 4
source date: [880 March 22/887 November 11]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Sancto ac venerabile cenobio sanctorum apostolorum et Christi confessoris Silvestri sito in castro Nonantule, | territorii Motinensis, ubi domno Theodericus abbas preesse videtur, ideoque me Flavius Augustus Karo|lus a Deo coronatus pacifico rege quem ad lemosenam et sanctam religiositatem in perpetuis valeturam. | Dans donom, transcrivo seo emancipo in ad de iura dominioque ipsius cenovio fidelium ve|neratione religia propter Dei caritatem et amoris ipso domno Teodericus abbas et dictorum monachorum | deservientes veneratione, id est monasterium Sancta Maria, qui est fundeada in Fabrega, cum omnia ad sibi pertine[ntia] et adiacentia sua seo appendiciis suis, vicos et ecclesias, selvas et montes et planicia | reiacentes in cometatu Perosianense seo in cometatu Noceriense seo in cometatu Gobionense atque | in cometatu Assisense vel per alias cometatoras ad de ipso monasterio pertinente una cum villas, cor|tes, corticellas, ecclesias et cellis ad sibi pertinentibus, una cum selvas et oliveda, fluviis et | collibus, cum omnia adiacentia seu | pertinentia sua et cum sub sibi et infra sibi habet in integrum, quod est inter terra aradoricia |et terra vidata seo olivada, massaricii duo milia et si amplius | fuerit quod ad ipsius monasterii pertinet de ipsio rebus, in cartula nostra permanat et nemini subeat episcopo nisi tantum ecclesiam Romanam triumphantem neque pro decimarum frugus, que sit ad mona|chorum stipendia. Et si qui de hominibus qui precepta nostra violaverit vel neglexerit, subeat pe|nam auri optimi mancosos .CCC. et insuper ad exilio dampnabitur et nostra precepta | firma et inconvulsa permanat ad omnia. Bernereus comes, Artois de comes, Warne|fre comes missos domni Karoli interfuere. Ego Guarnipret notarius et scavino huius pagine scriptor complivi. | (S.N.) Ego Dominicus. (S.N.) Ego Cincius. (S.N.) Ego Guillelmus. (S.N.) Ego Iacobi Gerardi imperiali auctoritate notarius hoc exemplum ex quodam registro | monasteri Nonantule in quo registro subscripta sunt nomina quorumdam dominorum cardinalium | in hunc modum. ...

MGH DD Ka I, n. 313.

Copia autentica del 1295 gennaio 27. Gli editori MGH identificano Flavius Augustus Karolus rex con Carlo Magno; tuttavia, la menzione dell'abate di Nonantola Teodorico (870-887) fa propendere per l'identificazione del re con Carlo III.