Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, IV.28
source date: [936 May 7] [Luculeta (San Giovanni in Persiceto; Bologna)] [XI]
edition published: 2020
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domni Leoni apostolici, pontificatus eius in Dei nomini anno primo, | regnate domno Ugone et domno Lothario filio eius magnis regibus anno domni | Ugoni decimo et domni Lothari VI, die septimo mensis ma(i)i, indictione VIIII, in vico Lucoleta infra plebem Sancti Iohannis in Persecita, territorio Motinense vel Bononiense. Commutant inter se | presenti die domnus Bonefatius comes filius bone memorie dom(ni) Ubaldi comitis, dans ipse suprascriptus do(m)nu(s) | Bonefatius comes de iure suo in iure domni Ingelberti venerabilis abbatis monasterii Nonantule territorio Moti|(ne)nsi eiusque successoribus in perpetuis temporibus possidendum. Idest in fundo Gaiolo omnibus rebus et casis qu(e) | fuerunt recte et laborate per Geminiano Paulicio et modo fiunt laborate per Iohanne Presurio et detinet | de ipsis rebus per infiteosin Berno et Urso Paulicio, Azo et Urso dec(ani), et sunt ipse res ad ratione | facta int(er) terra aratoria et vineata et terra cum frascario iuge L et VI. Item in fundoViniole | omnibus rebus et casis et vineis, terris cum omni sua pertinentia int(er) terra aratoria et frascario et vineata | ad ratione facta sunt iuges XVI et fiunt laborate ipse res per Samuhelem et Iohannem et Petrum; | simulque in fundo Riolo omnibus rebus et casis, terris, vineis, c[u]m omni sua pertinentia in integrum, quod est int(er) terra | de Hismahel et alia terra cum silva et frascario, iuges XVII et habet ibi massaricia una que | fuit recta et laborata per Andream Glutto que habet int(er) terra aratoria et vineata et silva|ta iuges XVIII. Et sunt de ipsis rebus in Arcuado iuges IIIIor. E(t) est de suprascripis rebus in fundo | Rusti, massaricia I, insimul cum terra aratoria et frascario et vineata ad ratione facta | iuges XXVI in suprascripto fundo. Item in fundo Gavili super totas omnes res meas et pertinen|tias que ad nomen meum pertinent in suprascripto fundo aut in circumiacentiis fundi[s] et modo | detinent per enfiteusin Rainfredus, Petrus, Adelbertus, Iohannes Cristini, Daibertus, Petrus et res | de Siginulfo et Andrea, item Petrus, Martinus presbiter et Leo et reliqui. Et in Gebolini massariciola | una que est iuges III. Itemque terra que dicitur Regia in fundo Persecetano per singulas petiolas | mihi pertinente ad ratione facta iuges XXX. Item in fundo Corticelle, terra aratoria | cum frascario quanta ibi habemus omnia in integrum, quod est ad ratione facta iuges LXXV. | Et est ipsa res super totum insimul per singula loca et fundoras sicut superius legitur iu[ges] | CCXLVII. Simulque dans suprascriptus domnus Bonefatius comes de iure suo in iure domni I[n]|gelberti venerabili abbatis monasterii Nonantule suisque successoribus, idest omnibus rebus et casis iuris sui qu[e] | habere visus est trans fluvium Padum in locis et fundis seu casalibus que dicitur Fabrica et Badr[i]|niana et in pago Figariole seu in plebe de Septi Policino omnia in integrum quicquid invenire potueri|tis in ipsis suprascriptis casalibus vel fundoras cum curte mea que dicitur Septi Policino in comitatu Ferariense, cum omnia pertinentia que superius leguntur, que pertinet ad ipsam curtem cum omnia super se et infra se habente sicut superius legitur in integrum, cum terris, casis, edificiis, cispidibus, curtis, | hortis, areis, puteis, aquis, rivis, rupinis aquarum, paludibus, piscacionibus, miscionibus, venatio|nibus, arbustis, arboribus vel [animal]ibus a suprascritis rebus mihi pertinentibus in suprascriptas fundoras | sicut superius legitur in integrum. Et si amplius de ipsis rebus in suprascriptis locis inveneritis | in vestro iure vestrorumque successorum permaneat. Et sunt ipse res insimul super totum per singula | loca una cum ipsa curte cum suis pertinentiis et apenditiis vel cum super se aut in[fra] | se aspicientibus iuges DCCCCXVIII. Hec autem que superius leguntur temp[ore] | domni Ingelberti abbatis translata sunt de breviario domni Bonifatii bone memorie | comitis causa recordationis in breviari(um) sancte Nonantulensis ecclesiae. Et hec que | sequuntur tra[n]slata sunt de breviario Nonantulensis ecclesie in breviarium domni | Bonefatii bone memorie comitis. Dedit ipse suprascriptus venerabilis Ingelbertus abbas monasteri Non[antule] | de iure ecclesie in iure domni Bonefatii bone memorie comitis eiusque heredibus in perpet[uis tem]|poribus possidendum curtem unam que vocatur Funziano in comitatu Florentino [in lo]|co qui vocatur Maceline qui et Funziano vocatus cum omnibus rebus et pertinentiis su[is] | ad ipsam curtem pertinentibus una cum casis et rebus illis que sunt posite in loco qui dicitur Sebe[..2..]no et in loco que dicitur Susiano et Memuniano vel ubi et ubi infra suprascriptis com|itatibus ad ipsa curtem pertinentibus per quovis titulum in integrum una cum terris, vineis, ca|sis, edificiis, seu colonis et massariciis. Et hec sunt nomina illorum: Sigo, Lupo, Alperto, | Leopardo, Barantino, Savino, Baruntio, Giso, Leopardo, Martino, Ildo, Lupo, | Stephano, Taiberto, Urso, Teoperto, item Urso, Rozo et alio Urso, Donato, Ursesredo, Urso et alio Urso, Grimizo, Leo, Ansulo. Istis suprascriptis residentibus in terra | que pertinet de suprascript(am) curtem et est ipsa cors per apodismu(m) ad rationem facta | iuges mil(le) CLXIIIor, et sunt tulpi vinearum in ea per num(erum) XXX, et tres | milia XXV una cum silvis et casteneto et oliveto et pascuis, pratis, silvis, | salectis, arbustis, arboribus pomiferis, fructiferis diversique generibus, aquis, rivis, | rupinis, usibus aquarum fontibus, cultum et incultum cum omnia super se et infra se ha|bentem omnia in integrum sicut superius comprehensum est ad ipsam curtem pertinentibus; | et si amplius de ipsis rebus infra prenominata loca invenire potueritis in vestro iure | permaneat.

Manarini 2014, n. 1; Tiraboschi, n. 86.

Manarini 2016; Castagnetti-Ciaralli 2011, p. 143; Gaudenzi 1901.

Atto di tradizione incerta. Ritenuto falso da Gaudenzi e da Castagnetti. Copia semplice del XI secolo. A tergo di mano coeva un testo dal titolo «In nativitate evangelistarum [..3..]»; di mano del XIII secolo: «Comutatio pro qua monaster(ius) h[abet] Gazolum infra alia bona»; di mano del XV secolo: «Comutatio Bonifatii marchionis | cum Abbatia de locis trans Padum | in Ferrariensi».