Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi pontifici (Kehr, IP V, p. 494, n. 24)
source date: [1132 July 14] [Cremona]
edition published: 2021-01-07
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Innocentius II Oddoni abbati Sancti Sixti. Ad exemplar Paschalis II et Calixti II confirmat provisionem ab eis factam de monasterio Sancti Sixtii et scriptum illud, quod a Calixto II, dum in Galliarum partibus esset, ab illius loci monialibus subreptum est, in irritum devocat; censet locum et omnia ad eum pertinentia sub apostolice sedis tutela et protectione servanda a quorumlibet infestantium molestiis libera; confirmat universa praedia quae Angelberga, eiusdem monasterii fundatrix, illuc contulit et possessionibus propriis nominibus adnotatas, concedit ius abbatem eligendi a Romano benedicendum pontifice, quod si non fuerit in monasterio Sancti Sixti persona idonea de Casae Dei coenobio eligatur; confirmat quicquid libertatis seu dignitatis praedecessores sui per authentica privilegiorum scripta concesserunt; statuit ut cappellani ecclesiae Sancti Sixti abbati nihilominus sint subiecti (Ad hoc universalis). Ego Innocentius ecc. Datum Cremonae p. m. Aimerici. S. R. E. diac. card. et canc., II Idus Iulii, indictione X, inc. dom. an. MCXXXIII, pont. Innocentii pp. II an. III.

Drei, Le carte III/1, n. 50.

Su Cadeo cf. Ciliberti e Salvestrini 2014, p. 28 e passim.