Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Atti privati (Drei, Le carte III/2, pp. 507-508, n. 672)
source date: [1190 April 15] [Piacenza]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.T.) Die dominico, XV mensis aprilis, in Placentia, in parlatorio Sancti Sisti. Coram Alberto de Pelocco, Conca magistro, Gartio de Pado, Gerardo de Camera et Iacobo Soregario, dominus Gandulfus suprascripti monasterii abbas investivit Gualdum de Ansaldis et Martinum Arnaldum et Martinum Servumdeum equaliter in se tantum per VI annos in concordia de V spa[raveriis] de quibus debent suprascripti tres piscatores piscare in Trebia a ponte Trebie infra videlicet de… sparaveriis ex suprascriptis quinque debent piscare a suprascripto ponte infra per totam aquam Trebie usque ad… de Calendasco tantum et de quinto sparaverio debent piscare per totam suprascriptam acquam Trebie a suprascripto ponte infra usque Padum, reddendo tamen parti suprascripti monasterii semper tercium piscarie quos ibi ceperint vel tertium denarium ex omnibus quos inde tulerint. Pena X solidorum Placentinorum. Et suprascriptus Galdus iuravit dare tertiam partem omnium piscium et tertiam partem omnium rerum que ibi invente fuerint in auro vel argento et drappo et ferro et aliis rebus a X solidis Plac[entie] supra. Due carte uno tenore scripte sunt. Actum cum stipulacione subnixa MCXC, indictione VIII. (S.T.) Presbiter de Lombardo.

Concessione di sparvieri, uccelli da caccia, utilizzati nella pesca.