Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Atti privati (Drei, Le carte III/2, p. 512, n. 680)
source date: [1190 August 8] [Piacenza]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.T.) Anno Incarnationis MCXC, die veneris, X mensis Augusti, indictione VIII, in Placentia. Iohannes Dianus lege Romana vivens, precio XVI librarum Placentie vendidit domino Gandulfo abbati monasterii Sancti Sisti edificium I muratum cum furno in eo habente et cum omnibus eiusdem furni utensiliis et cum omni iure et ratione et est positum in Placentia in convicinia ecclesie Sancti Petri in senodochio, reddendo tamen habiaticis quondam Fuclonis Strictis omni anno III solidos Placentinos nomine ficti terre et curie eiusdem domus, quam terram suprascripti abiatici tenent per feodum ab illis de Arzellis, qui similiter eam per feodum tenent a suprascripto monasterio. Testes: Antoninus de Porta, Alberichus Brachiumforte, Guidum Salinbonum notarius, Iohannes Comes de Santo Sisto, Guido magister. (S.T.) Presbiter de Lombardo notario.