Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali (MGH DD H II, pp. 217-218, n. 183)
source date: [1008] [Ingelheim (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Heinricus […] providentia rex. Si sappia che si è rivolta al nostro celeste potere Cunigunda, regina dilectissima coniunx nostra, affinché ci degnassimo di confermare e corroborare [nei suoi possessi] un monastero costruito da Angelberga imperatrice in onore della santa Resurrezione e di Sisto martire, di cui è badessa Ita. Conferma dunque prelibate abbatisse tutti i beni, de omnibus rebus et possessionibus eiusdem monasterii, que ad partem publicam pertinere videntur. Oltre a questo, decide che nullus dux, comes vel aliquis rei publice minister aut aliqua regni nostri magna parvaque persona in prescripto monasterio et in possessionibus eius aliquam contrarietatem vel inquietudinem facere presumat, nec non ab hominibus liberis in potestate eiusdem monasterii residentibus, aut a familiis ipsius loci ullum portonaticum, toloneum aut ripaticum vel quelibet vectigalia; sed sit tantum placitum de rebus eiusdem loci in presentia advocati vel nostri missi. Pena: £100 d’oro, metà al monastero e metà alla camera imperiale. SM domni Heinrici regis invictissimi. Ebherardus cancellarius vice Vuilligisi archicapellani recognovi. Data.

MGH DD H II, pp. 217-218, n. 183; Drei, Le carte II, pp. 32-33, n. XIII.