Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Atti privati (Drei, Le carte III/2, pp. 515-516, n. 687)
source date: [1190 October 23] [Reggio Emilia] [XIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego Petrus Regimus episcopus ex delegatione domini pape Innocentii cognitor litis quam faciebat dominus Gandulfus abbas Sancti Sisti de Placentia nomine dicti monasterii que talis erat. Petebat namque dictus abbas a potestate Cremonensium a comuni Cremone restitutionem possessionis duarum partium castri et curtis Guarstalle cum plena iurisdictione que ablata fuit predicto monesterio, item petebat idem abbas a predicto comuni aliam tertiam partem eiusdem curtis et castri que ad ipsum monasterium pertinet. Vocatis potestate et comuni Cremone legittime ut venient ad iusticiam faciendam et eis contemnentibus et nolentibus venire dictum dominum Gandulfum pronuncio fore mittendum in possessione dictarum curtium et castri et iurisdictione earum et do Furminellum sibi eum meum nuntium facio ut mittat dictum abbatem in possessionem dictarum, salvo iure ecclesie Regine si quod habet in Luzaria. Datum Regii in palacio domini episcopi in porticu novo, coram domino Columbo, Einrico Ratalti, Lombardo notario iudicibus, Ubaldo, Ariberto, Urso advocatis, Oberto, Diano Caxolo, Luca de Sancto Iermano, Alberto de Sablono sacerdote, Bernardo capellano. Data e luogo. Ianellus notarius

Drei, Le carte III/2, n. 687, pp. 515-6.

Documento che si trova in un registro di S. Sisto, conservato all'archivio di Stato di Parma (ma che gli archivisti non hanno saputo indicarmi). Copia del XIII secolo.