Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 335
source date: [864 November 3] [Cortereggio (Torino)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hludouuicus gratia dei imperator augustus. Dignum est, ut imperialis maiestas opem sue potestatis cunctis suis impertiatur fidelibus, quanto magis etiam ei, quam thoro inviolabili suae excellentiae coniugem copulavit. Quapropter omnium fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorum scilicet praesentium ac futurorum magnitudo comperiat, quia Engliberga nobis amantissima coniux augusta nostram adiens mansuetudinem deprecata est, quatenus curtem nostram Uuardestalla nomine proprietario iure ei concederemus. Cuius praecibus ob multimodae dilectionis amorem assiduaeque devotionis sinceritatem aurem accomodantes hoc nostrae mansuetudinis preceptum fieri decrevimus, per quod praedicte coniugi carissimae hereditario iure prefatam curtem Uuardestallam nomine cum capella et dote sua, cum omnibus servis et ancillis ac domibus agris vineis pratis silvis pascuis aquis aquarumque decursibus cunctisque in integrum ad eandem curtem aspicientibus seu omnibus mobilibus et immobilibus iuste et legaliter ad eam pertinentibus perpetualiter habendam ac possidendam largimus et statuimus, ut deinceps iam dictam curtem, sicut praetulimus, in integrum teneat ac possideat iure proprietatis et facere ex ea liceat, quicquid eius voluntas decreverit, per hanc nostrae concessionis sanctionem nemine refragante vel quolibet umquam in tempore ausu temerario aut iniqua machinatione contradicente. Ut autem haec nostrae auctoritatis concessio inviolata permaneat, manu propria subter firmavimus et bulla nostra insigniri praecipimus. Signum M. domni Hludouuici serenissimi augusti. Iohannes sacri palatii protonotarius. Data III non. novemb., anno Christo propitio imperii domni Hludouuici piissimi augusti XV, indictione XIII. Actum Orcho curte regia; in dei nomine feliciter amen.

ChLA, vol. XCIX, n. 25, pp. 114-117; MGH DD Lu II, n. 40, pp. 146-147; CDCr II, Documenti di Guastalla e Luzzara, n. 2, p. 59.

Cimino 2012; Mantegna 2017.

Wanner, che ha curato l'edizione MGH, parlava di "dubbia autenticità" (mentre considerava falso DD Lu II, n. 73). Sia Wanner che Mantegna (2017) notano come il contenuto di questa concessione sia stato seguito dalla scrittura di un breve che ne confermava il contenuto (cf. Falconi, Le carte I, n. 18). Mantegna, De Angelis e Pani, editori nelle ChLA, notano come gli argomenti utilizzati da Wanner per dimostrare la "dubbia autenticità" non siano molto solidi: "scilicet praesentium" anziché "praesentium scilicet" e la qualifica dell'estensore, Giovanni, come "sacri palatii protonotarius".