Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 1, n. 4
source date: [(860) October 5] [Interpolazione nell'anno di impero e nell'indizione (cf. Comm
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Hludouuicus gratia Dei imperator augustus. Constat itaque mundanorum nobilium ordo et marium insignium ritus, ut quisquis sibi legitimo tramite uxorem maluerit sociari et nubendi copulam honesto decore sortiri, mores veterum sequens talibus se erga gratissimos nuptiarum affectus ornet munificentiis, ut ea, quae egerit, et deo placita et futura per tempora humano iuri solide rata stabilitate consistant. Quod ius adeo suis decentiis incrementum sumpsit, ut non solum nobilitas magnorum virorum, sed etiam regum et imperatorum sublimitas huiuscemodi usibus atque negotiis effectum prebere non spreverit. Quapropter omnium fidelium sanctae Dei ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum comperiat industria, quia nos divino tacti amore moremque antecessorum nostrorum piissimorum imperatorum sequentes una per consensum et voluntatem nostrorum optimatum hanc dilectissimam sponsam nostram Anglibergam nomine iuxta legem Francorum dotamus et eam domino auxiliante ad culmen nostrae sublimitatis uxorem presentaliter usque perducere disponimus. Cuius dotalicium subter in huius nostrae imperialis dignitatis precepti pagina scribere iussimus et futuris temporibus firmum et stabile decrevimus manere. Damus igitur tibi amantssimae sponsae nostrae Angilbergae dotalicio nomine curtem iuris nostri, quae dicitur Campo Miliacio, cum omnibus adiacentiis suis et pertinentiis, servis et ancillis utriusque sexus nec non et curtem, quae dicitur Curtis nova, cum omnibus similiter suis pertinentiis et adiacentiis, cum servis et ancillis utriusque sexus, cultum et incultum, t[otu]um in integrum, et de nostro iure et dominatione in ius et dominationem tuam cedimus atque transfundimus, ut ab hodierna die et deinceps habeas teneas et possideas; et quicquid inde facere tibi libuerit, liberam er firmissimam potestatem faciendi potiaris tam de supra dictis curtibus, Campo videlicet Miliacio, quae sita est in comitatu Motinensi, et Curte nova, que est in territorio Regensi, quacumque de capellis ad easdem curtes pertinentibus – Porro ut haec nostra imperialis cessio et dotalicii promulgatio nostris futurisque temporibus firmior habeatur et diligentius observetur, manu nostra propria subter firmavimus et de bulla nostra roborari iussimus. Signum domni imperatoris Hludouuici augusti. Adalbertus cancellarius advicem Remigii scripsi et scripsit… subscripsit, subscripsit. Data III non. octobres, anno Christo propitio imperii domni Hludouuici piissimi augusti (II), indictione (XIIII). Actum Maringo curte regia; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lu II, n. 30, pp. 125-127; CDPr, n. V, pp. 109-111.

Pölnitz-Kehr 1940 (p. 433 in particolare); Cimino 2012; Manarini 2017 (pp. 38-9); Mantegna 2017 (pp. 17-8)

Si tratta del più antico dotario di un sovrano europeo che sia giunto fino a noi. Muratori, che ne fece una trascrizione a partire da una copia appartenuta all'archivio di S. Sisto, lo datava all'850. Benassi proponeva invece l'851 – che però è il risultato dell'interpolazione nelle cifre dell'anno di impero e dell'indizione. Il documento data in realtà all'860: intitulatio e datazione corrispondono, infatti, al dettato dei diplomi emanati da Ludovico II dopo l'855. L'interpolazione sarebbe, ad ogni modo, di poco successiva; potrebbe essere servita a legittimare un rapporto coniugale che nell'860 non era affatto agli inizi (come un atto di dote farebbe presupporre): Ludovico II e Angelberga avevano già, all'epoca, due figlie.