Parma, Archivio di Stato, Diplomatico (Drei, Le carte III/2, pp. 517-8, n. 692)
source date: [1191 January 16] [Piacenza]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

D. Gandulfus abbas predicti monasterii investivit et datum fecit Tercio de Pado de ripatico suo toto Fosuste, quod est a buca Fosuste inferius usque ad pontem Butatei et ab ipso ponte inferius tantum quantum legitur in cartula sentencie abbatis, eo pacto quod ille Tercius et sui heredes tenere et godere debent per XXIV annos. Pro hac investitura predictus abbas accepit XII libras Placentie. Actum hoc suprascripto die. Testes: Gandulfus de Rocca, Tucius frater eius, Iacobus de Rocca, Bregondius frater eius, Albertus domini Pagani de Arcellis, Bernardus Arditionus, Rainaldus Calvus, Rainaldus de Andito, Rainaldus Arditionus de Pado et Albertus Carencionus gastaldus. (S.T.) Albertus Riottus notarius.

Zaninoni 1999

Il Rio Fodesta è probabilmente il ricordo di una fons augustea; si tratta di un canale navigabile che fungeva anche da porto, e così sarebbe stato fino al secolo XVI. Nel 1209 la piscaria Fodesta rientrava tra I beni posseduti dal comune di Piacenza, ma I benedettini continuarono ad esercitare diritti sul canale.