Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 323
source date: [879 August] [Lardara (Cornolovecchio; Lodi)] [XIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Brevem pro futuris temporibus securitate et firmitatem ad memoriam retinendam, qualiter vel quibus presencia bonorum hominum, corum nomina subter leguntur, investivit Iohannes et Pascalis episcopi sancte Romane ecclesie et Gerardus episcopus sancte Laudensis ecclesie, nec non et Dido gastaldio missi domni Karlomanni regis per colunna de casa et servo monasterii Gariberto, Adelberto servo monasterii in honore sancte Resurectionis atque sanctorum martirum Systi et Fabiani, quod domna Angilberga imperatrix a fundamentis Placentie construxit, per iussionem dompni Karlomanni regis de curte Faeto atque curte Muciaria seu et de massariciis in Vualdo Meleto cum ipso Vualdo cum omnibus abiacenciis et pertinenciis, cum servis et ancillis ad ipsas prenominatas duas curtes aspicientibus in integrum ad partem predicti monasterii ad proprietatem habendam iuxta ipsum preceptum quas domnus Karlomannus rex a presenti die pro remedium anime sue prefato monasterio contulit proprietario iure omni tempore habendum atque possidendum. Factum est hanc investitura in ipsa curte Faedo, anno dompni Karlomanni regis in Italia II, mense augusto, indictione XII. + Ego Iohannes episcopus legatus sancte sedis apostolice sicut supra peregi et subscripsi. + Pascalis episcopus legatus sancte sedis apostolice sicut supra peregi et subscripsi. + Gerardus episcopus qui iussione regia egi subscripsi. + Ego Dido qui iussione regia egi subscripsi. Ego Gauso ibi fui. Ripran interfui. + Ilderado interfui + Ego Tethaldo interfui. Redaldo ibi fui. Sigiprando scavino ibi fui. Zuzeprando ibi fui. + Ego Gariprando ibi fui. Ego Riebertus ibi fui. + Ego Appo ibi fui. + Pedebertus ibi fui. + Esenbertus ibi fui. + Ego Stadebertus ibi fui. Signum manus + Ermernulfi comes interfui. Signum manus + Gauselmi filius Berte qui interfuit. Signum manus + Boniperti de Pravello qui interfuit. Signum manus + Cristofali de Silvani qui interfuit. Signum manus + Nanteri ex genere Francorum qui interfuit. Signum manus + Ansemondi ex genere Francorum qui interfuit. Signum manus + Ingelberti ex genere Francorum qui interfuit. Signum manus + Guilleranni vicecomiti qui interfuit. Signum manus + Teomulti de Isella ex genere Francorum qui interfuit. + Ego Vuido notarius hunc breve scripsi et interfui.

Falconi, Le carte I, n. 24, pp. 64-6; BZ, n. 577, p. 299; Ficker, Forschungen IV, n. 15, p. 20; CDCr I, n. 18, p. 29; Kehr, Italia pontificia V, n. 7, p. 491.

Darmstädter 1896, p. 174; Hlawitschka 1960, p.178; Castagnetti 2004, p. 109, nota 100; Mantegna 2017, p. 19.

Cf. Falconi, Le carte I, n. 18, per un breve simile.