Parma, Archivio di Stato, Diplomatico (Drei, Le carte III/2, pp. 538-539, n. 729)
source date: [1193 July 4] [San Protaso (Fiorenzuola d'Arda; Piacenza)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

An. inc. MCXCIII, die dominico, IV mensis iulii, ind. XI, in coro S. Protaxii. Albericus de Arcellis, Gislerius de Andito, Fulco Iniquitatis, Nicolaus Coxadoca tunc consules comunis, presente Guidone de Roncoveteri socio eorum et eis associante a parte communi Placentie fecerunt datum et cessionem atque promissionem Iniquitati Guardegio converso ecclesie Misericordie nomine ipsius ecclesie et Iohanni clerico S. Marie de Mastriano nomine predicte eccl. et Gerardo Candolo nomine suo et fratrum et aliorum consortum qui partem habent in molendinis qui sunt in rivo, de uno canali Arde aque conducendo ad molendina Misericordie et de Candolis et aliorum suorum consortium, ita ut liceat parti ecclesie Misericordie et parti ecclesie de Mistriano et Candolis aliisque eorum consortibus, qui participes iamdicti rivi sunt, predictum canale aque ad ssta. molendina conducere et eorum voluntate facere bucam rivi mutando et rivum novum faciendo si fortuitu rivus vel bucha rivi in toto vel in parte propter Ardam districtus fuerit et hoc totum liceat eis facere sine predictorum consulum contradictione. Pena XL sol. Plac. (S.T.) Guilielmus Graidus not.

Fumagalli 1968; Coperchini 2002.