Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali (MGH DD Ka III, pp. 95-97, no. 56)
source date: [882 April 17] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Karolus divina favente claementia imperator. Noverit igitur omnium fidelium nostrorum praesentium scilicet et futurorum industria, Angilbergam dignae recordationis Hludouuici excellentissimi imperatoris consobrini nostri coniugem augustam, dilectam sororem nostram, mansuetudinis nostrae postulasse censuram, ut qualiter idem augustus dominus et vir suus per suorum preceptorum paginas contulit concessit atque donavit quasdam videlicet curtes Uuardistallam, Luciariam, Litora paludiana, campum Miliacium, Sextum, Iuerne, Massini atque Leocarni cum omnibus earum pertinentibus et familiis utriusque sexus seu quandam abbatiam in honore Sancti Petri apostolorum principis consecratam et non longe a Placentina urbe fundatam in loco qui nominatur Caput Trebie, qualiterque noster genitor dive memorie clementissus rex sui erga nepotem instinctu amoris suam adiungens auctoritatem simili ut ille modo confirmavit ei universa, que abebat ac stabilivit, nec non et omnia, que Karlomannus frater noster gloriosus rex per auctoritatis suae precepta contulerat taliter eciam nos piam eorundem imitantes munificenciam erga prefatam augustam agere debeamus et que sibi ex dono et largitate tam patris et consobrini quamque et fratris nostri competunt, nostra auctoritate concedentes ac roborantes pariter scilicet cum his omnibus, que a reliquis progenitoribus et propinquis nostris proprie virtutis a deo censura sibi quoquo modo videntur concessa vel confirmata. Nos igitur eius precibus, quia non iniuste visae sunt, assensum dedimus decernentes clementer et per hoc nostrae sublimitatis preceptum omnimodis ei tribuentes ac confirmantes, ut universa, que ille magnificus quondam Hludouuicus sepe nominatus imperator consobrinus noster, senior et vir eius, ipsi qualicumque modo contulisse atque concessisse probatur, eodem ordine atque tenore inrefragabiliter habeat retineat atque dominetur, quedam videlicet, quoad vixerit, usu fruendo et potestative ordinando, quedam vero perpetualiter possidendo et cui voluerit dimittendo absque ullius contradictione vel diminoracione seu iniusta molestacione. Non solum autem de his, que a suo viro carissimo consobrino nostro atque fratre obtinuit, de quibus illam iuxta quod constitutum est agere per omnia volumus atque concedimus, verum etiam de illis, que ipsa sibi quocumque ingenio iuste et legaliter, ut pretulimus, undecumque vel a quibuscumque aquisivit aut inantea acquirere potuerit, liberam ei in cunctis facultatem concedimus ac confirmamus tam pro sua et senioris sui anima per loca venerabilia donandi quam et quibuscumque aut qualitercumque voluerit distribuendi, quemadmodum, ut prefati sumus, sanctae memoriae genitor noster per sui precepti formulam confirmasse illi et decrevisse dinoscitur. Quicumque vero hec patris et consobrini ac fratris nostri nostraque statuta violaverit aut immutaverit et, quod non putamus, supra fatam augustam amabilem sororem nostram de his, que sibi tam ab ipsis quamque a nobis concessa et confirmata sunt, iuxta votum proprium non premiserit aut cuius factum in aliquo irritum fecerit, sciat se in futuro eterni iudicis sentencia puniendum et in praesenti per hanc nostram auctoritatem centum libras auri probati pena multandum, quarum medietas fisco nostro exigetur et medietas ei, cui iniuste molestia fuerit facta, persolvetur. Et ut hec nostrae largitatis concessio et confirmacio pleniorem in dei nomine obtineat firmitatem, hoc nostrae auctoritatis praeceptum inde conscribi mandavimus propriaque manu confirmavimus et anuli nostri inpressione assignari precipimus. Signum Karoli serenissimi imperatoris. Hernustus subdiaconus advicem Liutuuardi recognovi et… Data XV kal. mai. anno incarnationis domini DCCCLXXXII, anno vero imperii domni Karoli in Italia secundo, indictione XV; actum Papie; in Dei nomine feliciter amen.

CDPr, n. XXXI, pp. 177-180.

Cimino 2012; Mantegna 2017.

Trafugato nel 1999.