Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 53
source date: [1102 June 4] [Mirandola (Modena)] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.N.) In nomine domini. Brevis recordationis, qualiter vel in quorum presencia domina et comitissa Matildis, filia quondam Bonifacii, qui fuit dux et marchio, fecit conventionem cum abbatissa Imelda de monasterio sanctorum Xisti et Fabiani, quod est hedificatum Placencie, nominative de curte et castro Wadestalle, sicut dividitur ab episcopatu Cremonensi ultra Padum et citra, et sicut distinguitur inter curtem Luciarie et per totum decursum Gurgi et eius decursiones in Bundinum, item sicut dividitur ab episcopatu Parmensi per flumen Distisi et Bundini cum eius decursione usque ad locum crucis, ut ab hac hora inantea habeat iam dictum monasterium predictum castrum et curtem ita prefatam cum omni pensione et conditione, quod de ipso castro exierit pro investitura ipsius castri et curtis. Et si aliquis offenderit in ipso castro de furto vel traditione ipsius castri, abbatissa vel eius successor habeat potestatem emendandi; si vero aliquis aliter offenderit in ipso castro et curte, si de foris habuerit, ipsa domina Matildis vel suus missus emendet. Curtem vero et omnia feuda de his, qui sunt de foris, hominibus et cetera in integrum post meum decessum habeat iam dictum monasterium. Etiam hoc convenit inter eos, ut nulli alii ab hac die inantea aliquid ipsius castri vel curtis dare debeat iam dicta domina Matildis de hoc, quod habeat in suo domnicato vel curte. Factum est hoc anno dominice incarnationis MC secundo, IIII die mensis iunii, indictione decima, in loco, qui dicitur Mirandula. Ibi fuerunt Opizo de Parpanese, Aluardus, Iohannes Engelbardi, Sigezo de monasterio, Belencionus, Lanfrancus, Iohannes Bonus et Iohannes filius Iohannis diaconi, Martinus Biuinus. + Matilda dei gratia, si quid est, subscripsi (S. N.) Ego Iohannes iudex sacri palacii rogatus subscripsi.

MGH DD Math, n. 70, pp. 207-8; Falconi, Le carte II, n. 247, pp. 62-64.

Roversi Monaco 1995, pp. 115-6; Matilde 1999.

Esistono altre copie del documento; una datata genericamente al secolo XIII, e un'altra al 1220. Sul termine bondenum, bundenum cf. Roversi Monaco 1995, pp. 33-5, nota 5; il Bondeno in questione era il principale collettore delle acque di drenaggio del Po.